kpb

Iluzja

tytuł oryginalny: Iluzja

reżyseria: Marta Minorowicz
aktorzy: Agata Buzek, Marcin Czarnik, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Anna Paliga, Sandra Drzymalska

czas trwania: 90 min.
produkcja: Polska 2022
premiera: 2022-09-09
język: polski
in Polish

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - nominacja: Udział w konkursie głównym (Marta Minorowicz)
47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych - wygrana: Nagroda indywidualna - Najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik)


Debiut fabularny Marty Minorowicz to pełna tajemnic, przejmująca opowieść o sile ludzkiego ducha, próbie radzenia sobie z trudnymi przeżyciami i odkrywaniu siebie na nowo. Grająca główną rolę Agata Buzek, poprzez swoją naturalną duchowość i ezoteryczność, wprowadziła do filmu wyjątkowy klimat noir.

 
Tajemniczość i napięcie w tym niezwykłym mystery dramacie doskonale potęgują zimowe klimaty polskiego wybrzeża, a szczególnie wyludnione nadmorskie krajobrazy uchwycone kamerą Pawła Chorzępy. Za muzykę odpowiada Jerzy Rogiewicz, który stworzył także ścieżki dźwiękowe do takich filmów jak Teściowie czy Fucking Bornholm.


Dzięki temu powstał klimatyczny dramat przywołujący na myśl najlepsze kino skandynawskie.


Nagłe zniknięcie córki to zdarzenie, które odcisnęło bardzo mocne piętno na życiu Hanny (w tej roli Agata Buzek) i jej męża (Marcin Czarnik). Każde z nich przeżywa tę sytuację na swój sposób. Szczególnie Hanna nie dopuszcza do siebie najgorszego z możliwych scenariuszy, wierząc, że w końcu uda się jej odnaleźć ukochane dziecko. Gdy zawodzą wszystkie metody, główna bohaterka postanawia przeprowadzić własne śledztwo i szukać córki do skutku.


Codzienność Hanny podporządkowana jest temu, by za wszelką cenę wyjaśnić nie dającą jej spokoju sytuację. Kobieta tak bardzo zatraca się w poszukiwaniach, że trudno racjonalnie ocenić jej co jest rzeczywistością, a co należy jedynie do świata iluzji. Bolesne doświadczenia, przez które przechodzi, wzmacniają w niej zdolność obserwacji i doprowadzają do postrzegania przekraczającego granice cudu.


W Iluzji nie chodzi o rozwikłanie tajemnicy, a raczej o oddanie emocjonalnych rozterek głów-nej bohaterki w obliczu ekstremalnej sytuacji w jakiej się znalazła.


| Illusion is a movie about strength of a human spirit, about seeking the balance between acceptance and harmony against tragic odds. Months after disappearance, the mother of a missing daughter begins her own increasingly irrational investigation. Sometimes she plays along with reality, other times she questions it. Those experiences strengthen her observation capability, which ultimately leads to a moment of pure perception which goes beyond miracle.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share