kpb

Biały ptak z czarnym znamieniem

tytuł oryginalny: Bilyy ptakh z chornoyu oznakoyu

reżyseria: Jurij Ilienko
aktorzy: Larisa Kadochnikova, Ivan Mikolaychuk, Bogdan Stupka, Yuri Mikolajchuk

czas trwania: 99 min.
produkcja: ZSRR 1971
język: ukraiński, rumuński, rosyjski
napisy: polskie
in Ukrainian, Romanian and Russian with Polish subtitles
info: Ukraina! 6. Festiwal Filmowy

W swoim trzecim filmie, reżyser Jurij Illienko bada tragedię ubogiej ukraińskiej rodziny Dzwonariw, która żyje w Karpatach w pobliżu granicy rumuńskiej, w trudnych czasach wojny i terroru (1937-1947).

 

Czterej bracia grają w wiejskim zespole, ale walka między ukraińskimi nacjonalistami, zwolennikami niemieckich okupantów i zwolennikami władzy radzieckiej zabiera jednego po drugim: Petro dołącza do Armii Czerwonej, Orest - do UPA, a Bogdan pozostaje w domu. Jednak losy braci przeplatają się zarówno w miłości jak i w walce.


Biały ptak z czarnym znamieniem to poetycki, ekspresyjny i pełen metafor film o społecznych i osobistych konfliktach w czasach wojny. Jurij Iljenko to jeden z czołowych twórców ukraińskiej kinematografii przełomu lat 60. i 70., który przyczynił się do jej odnowy. Iljenko - podobnie jak Leonid Osyka i Siergiej Paradżanow - tworzył kino malarskie, pełne poetyckich metafor, często odwołując się do kulturowych korzeni, folkloru oraz tradycji.


Film pokazywany w ramach retrospektywy aktora Bohdana Stupki, zorganizowanej w ramach 80. rocznica urodzin artysty.


| Colourful 'optimistic tragedy' of a poor family in Ukraine, living in the Carpathian mountains near the Romanian border, during the Second World War. Five sons of the family make up the village band, but as the battles between the Nazi-supported Ukranian nationalists and the Soviets go on, their band loses one player after another.

 

Prezentowany w ramach Ukraina! 6. Festiwal Filmowy.

Bookmark and Share