kpb

Narcyz i Złotousty

tytuł oryginalny: Narziss Und Goldmund

reżyseria: Stefan Ruzowitzky
aktorzy: Jannis Niewöhner, Sabin Tambrea, Henriette Confurius, Uwe Ochsenknecht

czas trwania: 120 min.
produkcja: Niemcy/Austria 2020
premiera: 2021-10-22
język: niemiecki
napisy: polskie
in German with Polish subtitles

Pierwsza w historii ekranizacja głośnej, rozgrywającej się w średniowieczu powieści niemieckiego noblisty Hermanna Hessego, w której konfrontuje on dwie życiowe postawy. Duchowość zestawia z rozumem, ascezę – z ciekawością świata i pędem do życia pełnego wrażeń. To wartości, którymi na co dzień kierują się dwaj tytułowi bohaterowie – Narcyz i Złotousty.


Przyjaźń między nimi zawiązała się jeszcze w czasach chłopięcych, gdy obaj pobierali nauki w klasztorze Mariabronn. Spokojny, opanowany Narcyz był zupełnym przeciwieństwem skorego do zabawy Złotoustego, który szybko zdał sobie sprawę, że żywot mnicha nie jest dla niego. Każdy z nich zdecydował się pójść za własną intuicją.


Ten pierwszy wybrał służbę Bogu, drugi wyruszył w świat. Spotkanie po latach będzie nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością oraz lekcją, jaką każdy z nich odebrał od życia, ale i czasem nowej, ekscytującej wspólnej przygody.


Film wyreżyserował ceniony austriacki reżyser Stefan Ruzowitzky, laureat Oscara z 2008 roku za film Fałszerze. Wykorzystując historyczny kostium, nakręcił humanistyczną baśń, która ma w sobie rozmach kina przygodowego, ale jest też interesującą refleksją na temat poszukiwania własnej drogi do szczęścia.


Prasa o filmie:

Film z powodzeniem łączy w sobie pełną kolorów baśń z ponadczasowym komentarzem na temat ludzkiego losu.
Susanne Gottlieb, Cineuropa

 

Emocjonalność nadaje temu filmowi coś ponadczasowego, wciągającego i przyjemnie cichego.
Andreas Köhnemann, Kino-Zeit

 

Wiarygodnie nakreślone główne postaci, wielu znanych aktorów drugoplanowych oraz wyczucie epoki historycznej przekładają się na udane i atrakcyjne kino rozrywkowe.
Blanka Piringer, Spielfilm.de

 

Relacje między mężczyznami często przedstawiane są dziś jako pełne przemocy, rywalizacji, a nie z czułością czy emocjonalnym pociągiem. Przynajmniej ten film temu przeczy.
Thomas Lang, Artechock


| Goldmund is to study in the monastery Mariabronn. His father sent him there. There he meets a religious monk named Narcissus. He has subjected himself to a strict life and lives completely ascetically.

 

ZWIASTUN:


Bookmark and Share