kpb

Kryptonim Curveball

tytuł oryginalny: Curveball

reżyseria: Johannes Naber
aktorzy: Sebastian Blomberg, Franziska Brandmeier, Jeff Burrell

czas trwania: 108 min.
produkcja: Niemcy 2020
język: niemiecki, angielski, arabski
napisy: polskie
in German, English and Arabic with Polish subtitles
info: Tydzień Filmu Niemieckiego

Curveball to kryptonim operacji wywiadowczej związanej z irakijskim uchodźcą, Rafidem Alwanem, który ubiegał się w 1999 roku o azyl w Niemczech. Mężczyzna, podczas przesłuchań podaje się za inżyniera chemika i w zamian za przyznanie mu obywatelstwa oferuje informacje dotyczące broni biologicznej, będącej rzekomo w posiadaniu Saddama Husseina.


Tajemniczym przybyszem z Bliskiego Wschodu natychmiast interesuje się Federalna Agencja Wywiadowcza. Jej współpracownik, biolog Arndt Wolf, wrócił niedawno z Iraku, z misji wywiadowczej, podczas której wraz z amerykańskimi agentami szukał dowodów na istnienie fabryk produkujących Anthrax, śmiertelną substancję paraliżującą układ oddechowy. Kiedy więc podczas nieformalnego spotkania inżynier Alwan rysuje na serwetce plan mobilnego zakładu wytwarzającego broń biologiczną w jego kraju, Wolf świętuje sukces.


Film Johannesa Nabera nie jest dokumentem, ale oparty został na bardzo dokładnej kwerendzie oraz licznych rozmowach z uczestnikami i świadkami tamtych wydarzeń. W kadry filmu wpleciony jest materiał dokumentalny, który łączy się z fabułą tej nieprawdopodobnej wręcz historii: podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ amerykański minister spraw zagranicznych Colin Powell wygłasza mowę mającą przekonać słuchaczy, że Saddam Hussein produkuje tajną broń biologiczną i ilustruje ją rysunkiem wykonanym przez irakijskiego inżyniera. Niecały miesiąc później zaczyna się wojna z Irakiem.

 

 

| Curveball tells the grotesque, at times even surreal, true story of how the Iraq war was started based on nothing but fake intelligence and the involvement of the German government and the German secret service.

 

Prezentowany w ramach Tydzień Filmu Niemieckiego.

Bookmark and Share