kpb

Schlingensief - krzykiem przerwać milczenie

tytuł oryginalny: Schlingensief - in das schweigen hineinschreien

reżyseria: Bettina Böhler

czas trwania: 122 min.
produkcja: Niemcy 2020
język: niemiecki
napisy: polskie
in German with Polish subtitles
info: Tydzień Filmu Niemieckiego

Christoph Schlingensief - niemiecki reżyser operowy, teatralny, filmowy, radiowy, konferansjer i performer. Artysta totalny, bezwzględny prowokator, który przy użyciu czarnego humoru oraz absurdu w polemiczny sposób niepokornie eksplorował tematy związane z polityką i wykluczeniami. Realizował swoje filmy łącząc różne metody, formy oraz gatunki. Odwoływał się do estetyki trash cinema, science fiction, porno, horroru i skutecznie prowokował odbiorców do refleksji nad poruszanymi kwestiami. Schlingensief był w Niemczech gwiazdą tej rangi co bożyszcza muzyki pop, znani politycy czy aktorzy mainstreamowi. Zwieńczeniem jego działalności artystycznej był otrzymany pośmiertnie Złoty Lew w Wenecji – za najlepszy narodowy pawilon w 2011 roku. Projekt nosił tytuł „Kościół Strachu” i przedstawiał jego zmagania z rakiem zrealizowane w formie fluxusowskiego oratorium.


Film Bettiny Böhler jest hołdem złożonym Schlingensiefowi w 10 rocznicę jego śmierci. To swoisty found footage zmontowany z filmowych kadrów, prywatnych ujęć video, wywiadów, fragmentów spektakli teatralnych i dokumentacji performansów. Dzięki perfekcyjnemu montażowi powstał niezwykły portret tego wyjątkowego i wszechstronnego artysty.

 

| Bettina Böhler creates a memorial to the director Christoph Schlingensief on the 10th anniversary of his death, a portrait of the filmmaker's work and influence.

 

Prezentowany w ramach Tydzień Filmu Niemieckiego.

Bookmark and Share