kpb

La Gomera

tytuł oryginalny: La Gomera

reżyseria: Corneliu Porumboiu
aktorzy: Vlad Ivanov, Catrinel Marlon, Rodica Lazar

czas trwania: 97 min.
produkcja: Rumunia/Francja/Niemcy/Szwecja 2019
premiera: 2021-06-06
język: rumuński, angielski, hiszpański
napisy: polskie
In Romanian, English and Spanish with Polish subtitles

Nominacje SATURNY 2021: Najlepszy film zagraniczny
Nominacje CANNES 2019: Złota Palma - Udział w konkursie głównym
Nominacje MANAKI BROTHERS 2019: Złota Kamera - Udział w konkursie głównym


Nieprzewidywalna, rozpędzona, stale zmieniająca gatunkowe przebrania La Gomera kluczy i myli scenariuszowe tropy, niczym wyjątkowo sprytny zbieg. Kryminalna komedia w reżyserii Corneliu Porumboiu zaskakuje pomysłowością, bawi absurdalnym humorem, a przede wszystkim dowodzi, że każdy, kto traktuje siebie śmiertelnie poważnie, jest po prostu śmieszny.


Mistrz rumuńskiej Nowej Fali zabiera nas więc na wakacje od powagi, i to nie byle gdzie, bo na Gomerę, jedną z Wysp Kanaryjskich. To tu przypływa skorumpowany, ponury gliniarz z Bukaresztu (Vlad Ivanov), by nauczyć się sekretnego lokalnego języka gwizdów, el silbo. Dzięki niemu Cristi może dogadywać się z mafią i planować porwanie, gwiżdżąc na policyjne podsłuchy. Nauczycielami Rumuna zostają tutejszy gangster i tajemnicza, ciemnowłosa femme fatale (Catrinel Marlon), której nie mogło zabraknąć w opowieści mistrzowsko doprawiającej mieszankę kryminału, komedii, heist movie i westernu, garścią błyskotliwych nawiązań do filmów noir. Zresztą to właśnie kobiety pociągają za sznurki tej nietypowej opowieści o policjantach i złodziejach.


La Gomera sprytnie buduje komedię o cynicznym policjancie uwikłanym w podwójną grę, używając do tego licznych nawiązań. A przy tym kojarząca się z serią „Ocean’s”, brawurowo żonglujący cytatami z arcydzieł Hitchcocka, Hawksa i Forda; odsyłający do „Gildy” z Ritą Hayworth, ale i słynnych obrazów Edwarda Hoppera; film Porumboiu jest pochwałą własnego języka. Takiego, którym można opowiadać o świecie bez uciekania się do klisz, i w którym humor obnaża dętą powagę wszelkich struktur i instytucji – czy będzie to przywiązana do rytuałów mafia, uzależniona od biurokracji policja, czy ślepo powielające gatunkowe przykazania Hollywood.


| Not everything is as it seems for Cristi, a policeman who plays both sides of the law. Embarking with the beautiful Gilda on a high-stakes heist, both will have to navigate the twists and turns of corruption, treachery and deception.


ZWIASTUN:

 

Bookmark and Share