kpb

Byk

tytuł oryginalny: Byk

reżyseria: Boris Akopow
aktorzy: Yuriy Borisov, Aleksey Filimonov, Vitaly Jay

czas trwania: 99 min.
produkcja: Rosja 2019
język: rosyjski
napisy: polskie
in Russian with Polish subtitles
info: Sputnik nad Krakowem

MFF w Karlowych Warach 2019: Główna Nagroda w sekcji „Na Wschód od Zachodu”
ORFF „Kinotawr” w Soczi 2019: Grand Prix i nagroda za najlepsze zdjęcia


To byłaby idealna rola dla Siergieja Bodrowa młodszego, niezapomnianego odtwórcy postaci Daniły Bagrowa, głównego bohatera dwóch części Brata (1997-2000) Aleksieja Bałabanowa, jak również reżysera pokrewnych tematycznie Córek mafii (2001). Prawdopodobnie nikt nie zagrałby Antona Bykowa – ksywka „Byk” – lepiej od niego. Nikt oprócz Jurija Borisowa. Debiut reżyserski Borisa Akopowa, świeżo upieczonego absolwenta WGIK-u, przenosi widzów w lata 90. ubiegłego wieku – w szalone czasy rozpadu poradzieckiego świata, pierwszej wojny czeczeńskiej i rodzącej się rosyjskiej mafii. Gdy bandyckie „ustawki” i egzekucje wykonywane w biały dzień na ulicach miast były czymś powszechnym. W czasach szkolnych Anton był sportowcem, w którym podkochiwały się dziewczyny; później zszedł jednak na złą drogę, trafił za kratki. Kryminalna przeszłość pozwala mu zdobyć autorytet wśród rówieśników równie jak on zagubionych i szukających w dorosłym już życiu drogi na skróty – w naturalny sposób zostaje więc ich przywódcą. Teraz ciąży na nim odpowiedzialność nie tylko za najbliższą rodzinę (matkę i młodsze rodzeństwo), lecz także za „grupę”. Kradną samochody i wyłudzają haracze; z czasem rosną w siłę, aż w końcu dostępują zaszczytu pracy dla wyżej postawionych mafiosów. Tyle że w tym świecie będąc przyjacielem jednych, trzeba stać się wrogiem innych...


Zdawałoby się, że to jeden z wielu dramatów sensacyjnych o przestępczości zorganizowanej. Owszem, ale dzieło Akopowa to również traktat psychologiczny o przyjaźni i miłości, lojalności i zdradzie, zmarnowanych szansach i zawiedzionych nadziejach. O pokoleniu, które zapłaciło wysoką cenę za chaos wywołany przez przemiany polityczne i gospodarcze.


| 1997. Russia is finding it tough in the wake of the USSR, a fact reflected in local criminal gangs. Bull is leader of one such. He ends up at the police station, where he s asked pull off a risky mob-job in return of imprisonment.

 

Film prezentowany w ramach: Sputnik nad Krakowem - replika 13. Sputnika nad Polską

 


ZWIASTUN oryginalny:

Bookmark and Share