kpb

Młody Ahmed

tytuł oryginalny: Le jeune Ahmed

reżyseria: Jean-Pierre i Luc Dardenne
aktorzy: Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akheddiou, Victoria Bluck

czas trwania: 84 min.
produkcja: Belgia/Francja 2019
premiera: 2019-12-06
język: francuski, arabski
napisy: polskie
in French and Arabic with Polish subtitles

MFF w Cannes 2019 – Złota Palma za najlepszą reżyserię


Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem.


Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?

Klasycy europejskiego kina, bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, opowiadając historię młodego Ahmeda, podejmują jeden z najważniejszych problemów, którym musi stawić czoła dzisiejsza Europa. Jest nim próba reakcji na religijny fundamentalizm w postaci radykalnego islamu. Belgijscy reżyserzy, w charakterystycznym dla siebie stylu, w mikroskali obrazują coś, co urasta do miana symbolu.

 

| A Belgian teenager hatches a plot to kill his teacher after embracing an extremist interpretation of the Quran.

 

Film prezentowany w ramach: Europejski Dzień Kina Artystycznego 2019

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share