kpb

Między morzem a oceanem

tytuł oryginalny: Entre dos aguas

reżyseria: Isaki Lacuesta
aktorzy: Israel Gómez Romero, Francisco José Gómez Romero

czas trwania: 136 min.
produkcja: Hiszpania, Szwajcaria, Rumunia 2018
premiera: 2019-09-06
język: hiszpański
napisy: polskie, angielskie
in Spanish with Polish and English subtitles

Goya 2019: Najlepszy film, najlepszy reżyser - nominacje
MFF w San Sebastian 2018: Zota Muszla - Najlepszy film - wygrana, Nagroda specjalna - wygrana
 

 

Zwycięzca MFF San Sebastian, Między morzem a oceanem to przepiękny i niezwykle czuły hiszpański dramat, który opowiada historię dwóch braci, którzy poszli bardzo różnymi ścieżkami w życiu i po latach spotykają się na wyspie San Fernando.


Israel, młodszy z rodzeństwa, właśnie wychodzi z więzienia. Chce zacząć wszystko od nowa, ale w nękanej bezrobociem Andaluzji trudno o pracę. Żyje w poczuciu, że oprócz prochów, odsiadki i śmierci rodzinne miasto nic mu nie oferuje. Od zejścia na przestępczą ścieżkę próbuje chłopaka odwieść starszy brat Cheíto, marynarz, którego życie też nie jest beztroskie.


Film Lacuesty jest intymny, skupiony na postaciach, ich gestach i ciałach, a jednocześnie żywiołowy jak flamenco i epicki w ukazaniu kilkunastu lat z życia rodzeństwa. Kreśląc pejzaż społeczny biednego Południa, reżyser unika protekcjonalnego tonu, ujmuje zaś czułością i szacunkiem, z jakimi podchodzi do bohaterów. Z niepozornych momentów udaje się Lacueście nakreślić melancholijny portret trudnej braterskiej miłości, który staje się także obrazem męskości w kryzysie nienadążającej za współczesnością.

 

| Isra and Cheíto are two brothers who have gone their separate ways. When Isra comes out of prison and Cheíto's long mission in the navy comes to an end, they both return to the isle of San Fernando, their hometown. The brothers' reunion will refresh the memory of their father's violent death while they were still little, while the need for restoring and making it up with each other will bring them back together.

 

Wcześniej w ramach: Pokaz przedpremierowy i spotkanie

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share