kpb

Tolkien

tytuł oryginalny: Tolkien

reżyseria: Dome Karukoski
aktorzy: Nicholas Hoult, Lily Collins, Colm Meaney, Anthony Boyle, Patrick Gibson

czas trwania: 112 min.
produkcja: USA 2019
premiera: 2019-05-17
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Fascynująca i pobudzająca wyobraźnię historia J.R.R. Tolkiena, o sile braterstwa oraz wytrwałości w drodze do celu, w której przeplatają się wojna i miłość.


Książka J.R.R. Tolkiena "Hobbit" niczym iskra rozpaliła wyobraźnię czytelników na całym świecie i zdominowała gatunek fantasy zeszłego stulecia. „Efekt Tolkiena” odbija się echem w literaturze, telewizji i filmach. W oryginalnych światach i opowieściach Tolkiena o czarodziejach, hobbitach, smokach i mitycznych bohaterach, odnajdujemy najlepszą stronę ludzkiej natury: naszą pasję odkrywców, gotowość do poświęcenia, nadzieję, iż dobro pokona zło oraz siłę, jaką czerpiemy ze wspólnoty.


Film Tolkien to opowieść o młodości słynnego pisarza, o tym, jak młody Tolkien zmienił się z osamotnionej sieroty w jednego z najwspanialszych autorów w historii. W szkolnej grupie aspirujących poetów i artystów odnalazł przyjaźń, odwagę i natchnienie. Z upływem lat braterska więź szkolnych przyjaciół zacieśnia się i daje wsparcie w poszukiwaniu miłości oraz trudnych chwilach. Życiowe doświadczenia stały się dla Tolkiena inspiracją do napisania jego słynnej trylogii o Śródziemiu.

 

REŻYSER O FILMIE:
Jestem fanem Tolkiena od 12 roku życia, więc najważniejsze dla mnie było przywołanie w filmie wszystkich tych emocji, jakie czułem, czytając jego książki. Tolkien to magiczna opowieść o miłości i przyjaźni. To historia osieroconego chłopca, odnajdującego swoje bractwo,  idzie na wojnę i poznaje jedyną kobietę, którą będzie kochał po wsze czasy. A z drugiej strony, film pokazuje  jak Tolkien, ten kreatywny geniusz, wplótł realne wątki – przyjaźń, wojnę i miłość – do niesamowicie sugestywnych światów swojej wyobraźni.
- Dome Karukoski

 

| Tolkien explores the formative years of the orphaned author as he finds friendship, love and artistic inspiration among a group of fellow outcasts at school. This takes him into the outbreak of World War I, which threatens to tear the "fellowship" apart. All of these experiences would inspire Tolkien to write his famous Middle-Earth novels.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share