kpb

Powrót (Back Home)

tytuł oryginalny: Powrót

reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
aktorzy: Sandra Drzymalska, Agnieszka Warchulska, Mirosław Kropielnicki, Tomasz Sobczak, Stanisław Cywka, Katarzyna Herman, Bartosz Gelner

czas trwania: 106 min.
produkcja: Polska 2018
premiera: 2019-04-05
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles

Najlepszy film Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto 2018
Polish Film Festival in America (PFFA) - nagroda specjalna jury oraz nagroda za reżyserię
EnergaCamerimage - nominacja - Konkurs Filmów Polskich - Złota Żaba
RomeFilmFest - nominacja - Nagroda Marc’Aurelio

Powrót - najnowszy film Magdaleny Łazarkiewicz (Ostatni dzwonek, Odjazd, Białe małżeństwo) to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny. Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciwko wszechobecnej hipokryzji społeczności. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala pod sztandarem wiary boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych.


Przejmujący dramat o samotności i wykluczeniu, o psychologicznych skutkach życia w rodzinnym i środowiskowym terrorze. Stawiający pytanie, czy dopuszczalne jest akceptowanie przemocy w społeczeństwie powszechnie deklarującym, iż w życiu codziennym kieruje się zasadami dekalogu.

 

REŻYSERKA O FILMIE:

To film o opresji, o psychologicznych skutkach życia w rodzinnym i środowiskowym terrorze i o trudnej drodze do wyzwolenia. Chcieliśmy przedstawić to zjawisko w całej jego psychologicznej złożoności, żeby pokazać jak wyrafinowanymi metodami działania posługują się ludzie krzywdzący swych bliskich.

- Magdalena Łazarkiewicz

 

| Back Home tells a story of a family. A very typical family next-door. Hidden secrets and inner parents-children relations lead to disintegration of the relationship both between the family members, as well as between them and the local community. The desire to build family relations on the existing morality and a clear-cut moral code within the changing world lead to a crisis. The dynamics of contemporary social processes, as well as of the local communities of small and medium-sized towns, makes adolescents distant from their families and traditions. The protagonist, Urszula, walks the dramatic path to independence and finding her own definition of the terms that are crucial in life and for building relations with other people, such as kinship, love, dedication, brotherhood.

 

Pokaz w ramach: Powrót - pokaz przedpremierowy z udziałem twórców

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share