kpb

Powrót - pokaz przedpremierowy z udziałem twórców

POWRÓT (reż. Magdalena Łazarkiewicz)
- pokaz przedpremierowy z udziałem twórców

wtorek, 2 kwietnia 2019, godz. 20.00
Kino Pod Baranami


Zapraszamy na przedpremierowy seans filmu Powrót z udziałem twórców. Gośćmi pokazu będą reżyserka, Magdalena Łazarkiewicz oraz aktorki: Sandra Drzymalska i Agnieszka Warchulska.


 
Powrót - najnowszy film Magdaleny Łazarkiewicz (Ostatni dzwonek, Odjazd, Białe małżeństwo) opowiada historię młodziutkiej Uli, która wraca do rodzinnego miasteczka. Porwaną i przez dwa lata zmuszaną do prostytucji dziewczynę nie wszyscy witają z otwartymi ramionami. Choć bliscy określają się jako osoby głęboko wierzące, postępujące według nowotestamentowego przykazania miłości bliźniego, to na co dzień rzadko kiedy wcielają je w życie. Film Magdaleny Łazarkiewicz z historii o radości z powrotu utraconego dziecka, bardzo szybko zamienia się w bezlitosny dramat psychologiczny, obnażający zakłamanie i szczegółowo portretujący mechanizmy odrzucenia.


 
Obok debiutantki Sandy Drzymalskiej, w Powrocie wystąpili m.in.: Agnieszka Warchulska (Dług, Dlaczego nie!, serial Na Wspólnej), Katarzyna Herman (Pokot, Volta, Demon, serial Ślepnąc od świateł) i Bartosz Gelner (Sala samobójców, Płynące wieżowce).


 
Projekcji filmu towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserką Magdaleną Łazarkiewicz oraz aktorkami Sandrą Drzymalską i Agnieszką Warchulską, które poprowadzi krytyczka filmowa Anita Piotrowska (Tygodnik Powszechny).


 
Premiera filmu: 5 kwietnia 2019.


 
BILETY:
23 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)
 

O FILMIE:
 
POWRÓT | POWRÓT
reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2018, 106'

Film prezentowany z angielskimi napisami

 


 
Festiwal Polskich Filmów „Ekran” w Toronto 2018: najlepszy film
The Polish Film Festival in America (PFFA): nagroda specjalna jury oraz nagroda za reżyserię
EnergaCamerimage: Konkurs Filmów Polskich, nominacja do Złotej Żaby
RomeFilmFest: nominacja do Nagrody Marc’Aurelio


 
Powrót - najnowszy film Magdaleny Łazarkiewicz (Ostatni dzwonek, Panny z Wilka) to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny. Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciwko wszechobecnej hipokryzji społeczności. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala pod sztandarem wiary boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych.
 
Przejmujący dramat o samotności i wykluczeniu, o psychologicznych skutkach życia w rodzinnym i środowiskowym terrorze. Stawiający pytanie, czy dopuszczalne jest akceptowanie przemocy w społeczeństwie powszechnie deklarującym, iż w życiu codziennym kieruje się zasadami dekalogu.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum