kpb

Człowiek delfin - pokaz z prelekcją mistrza freedivingu (MOS)

CZŁOWIEK DELFIN (reż. Lefteris Charitos)
w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

od 17 sierpnia 2018

 

 

Zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na pokazy filmu Człowiek delfin - dokumentalnego portretu Jacques’a Mayola, jednego z najsłynniejszych nurków na świecie, który dzięki wykorzystaniu jogi i medytacji osiągał niebywałe rezultaty. W piątek, 17 sierpnia, pokaz filmu poprzedzi prelekcja polskiego mistrza freedivingu, Mateusza Maliny.

 

Od 17 sierpnia w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będziecie mogli zobaczyć fascynujący dokument Człowiek delfin w reżyserii Lefterisa Charitosa. To opowieść o imponujących osiągnięciach, a zarazem burzliwym życiu słynnego nurka głębinowego Jacques’a Mayola, którego postać zainspirowała m.in. twórców filmu Wielki błękit. Jak mówi reżyser, to historia charyzmatycznego mężczyzny, który dzielił swoje życie między lądem i wodą, przypominając nam jak blisko jesteśmy związani z morzem. (...) Dla Mayola, nurkowanie było zawsze próbą zrównoważenia ciała i umysłu. Dzielimy z nim to przeżycie, zanurzamy się na ogromne głębokości, gdzie panuje nieruchoma ciemność, która równocześnie przeraża i napawa spokojem, wspólnie wracamy do oszałamiającego światła na powierzchni.

 

Tą niezwykłą sensoryczną podróż umożliwiło wykorzystanie nowoczesnej technologii, pozwalającej na filmowanie pod wodą najlepszych nurków świata, dającej szansę zobaczyć, co dzieje się z ludzkim ciałem i umysłem na ogromnych głębokościach. Człowiek delfin pozwoli też Wam odkryć najpiękniejsze miejsca na świecie, które zmieniły życie głównego bohatera, również dzięki wyjątkowo rzadkim filmom nakręconym na taśmie 16mm przez pionierów pośród powojennych operatorów, którzy nagrywali historię Mayola i tworzyli zapis jego przygód. Film uhonorowano nagrodą dla najlepszego dokumentu podczas tegorocznego rozdania nagród Greckiej Akademii Filmowej.
W piątek, 17 sierpnia, o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się specjalny pokaz filmu z prelekcją, którą wygłosi Mateusz Malina, nurek głębinowy i wielokrotny mistrz świata we freedivingu.

 

Film prezentowany będzie w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY wg cennika*

*Do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online. 

 

PRELEKCJA 17 sierpnia:

Mateusz Malina freedivingiem zajmuje się od 10 lat, jest aktualnym rekordzistą świata w DNF (pływanie na odległość bez płetw). Jako pierwszy Polak w historii freedivingu, poprawił rekord świata, przepływając 226 metrów (Brno 2014), zdobył tytuł Mistrza Świata w  DNF (Belgrad 2015) i zanurkował na głębokość 100 metrów w stałym balaście (Egipt 2010). W 2016 roku dwukrotnie poprawił rekordy świata w dyscyplinach basenowych, zapewniając sobie tym samym dwa złote medale na Mistrzostwach Świata w Turku. Do niego również należą rekordy Polski w konkurencjach głębokościowych, a także w dyscyplinach basenowych. W 2018 roku na basenowych mistrzostwach świata w Belgradzie zdobył pierwsze miejsce po raz trzeci z rzędu w jego koronnej dyscyplinie DNF, ustanawiając w ten sposób nieoficjalny rekord świata. Do tych niesamowitych rezultatów dochodził zupełnie samodzielnie, układając własne plany treningowe i pogłębiając wiedzę o fizjologii organizmu ludzkiego.
Jego najnowsze poczynania można śledzić na blogu oraz na Facebooku.

 

O FILMIE:

CZŁOWIEK DELFIN | DOLPHIN MAN
reż. Lefteris Charitos, Francja/Grecja/Japonia 2018, 78’

Nagrody Greckiej Akademii Filmowej 2018: najlepszy dokument
Los Angeles Greek Film Festival (LAGFF) 2018: Orfeusz dla najlepszego dokumentu
FF Millennium Docs Against Gravity 2018: Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24”

Człowiek delfin to niezwykła historia pasji nurkowania, szacunku do oceanu, przyrody i delfinów, która uczyniła Jacques’a Mayola jednym z największych nurków w historii, wielokrotnym rekordzistą świata w nurkowaniu głębinowym. Jego skomplikowane życie osobiste stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona Wielki błękit. Teraz widzowie mają okazję poznać go jeszcze bliżej. Twórcy filmu zabierają ich w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i granicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. To wyprawa przez Japonię, Miami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę. Nurkowanie było dla Mayola szansą, aby dotrzeć do granic ludzkiego ciała i umysłu po to, by odkryć głębsze połączenie pomiędzy człowiekiem i morzem. Narratorem filmu jest Jean-Marc Barr – odtwórca roli Mayola w Wielkim błękicie.

 

ZWIASTUN:

 

Bookmark and Share

Repertuar:

Piątek 17 sierpnia // Friday, August 17

Bookmark and Share

archiwum