kpb

Najlepsze polskie 30' vol. 2 - pokaz z udziałem twórców

NAJLEPSZE POLSKIE 30’ vol. 2
- pokaz z udziałem twórców


środa, 18 kwietnia 2018, godz. 20.15 - Sala Czerwona (pokaz i spotkanie)
środa, 18 kwietnia 2018, godz. 20.15  - Sala Niebieska (pokaz filmowy)


|| THE BEST POLISH 30’ vol. 2
- special screening of the best Polish shorts
Wednesday, April 18, 2018, 8.15 p.m. - Red Auditorium (film screening + Q&A)
Wednesday, April 18, 2018, 8.15 p.m. - Blue Auditorium (film screening)

(for English version click HERE)

 


 
W środę, 18 kwietnia, zapraszamy na drugą odsłonę cyklu Najlepsze polskie 30’ - zestawu znakomitych krótkich metraży nagradzanych na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach. Gośćmi pokazu będą twórcy filmów.

 

Najlepsze polskie 30’ to spotkanie z największymi talentami nowego polskiego kina, a w programie cztery znakomite filmy krótkometrażowe. Nazywam się Julita, najnowsza produkcja Filipa Dzierżawskiego (reżysera głośnego dokumentu Miłość) to rozgrywająca się w więzieniu, wstrząsająca opowieść o matce i córce, które rozdzieliła rodzinna trauma. Na ekranie Marta Ścisłowicz (Bogowie) oraz Aleksandra Konieczna (Ostatnia rodzina). Kolejny tytuł to prezentowany na festiwalu w Gdyni dramat Ja i mój tata w reżyserii Aleksandra Pietrzaka ze znakomitą rolą Łukasza Simlata (Zjednoczone Stany Miłości) i  triumfalnym powrotem na wielki ekran Krzysztofa Kowalewskiego (Nigdy w życiu!, Brunet wieczorą porą). To wzruszający, a zarazem zabawny portret relacji ojca, cierpiącego na chorobę Alzheimera, oraz opiekującego się nim dorosłego syna. Baraż, czyli najlepszy aktorski krótki metraż Warszawskiego Festiwalu Filmowego, przedstawia historię byłego piłkarza, który pod wpływem trudnej sytuacji finansowej musi dokonać wyboru pomiędzy szansą na zarobek a własnymi zasadami. W roli głównej wystąpił znany m.in. z Kabaretu Mumio Jacek Borusiński. Baraż to reżyserski debiut Tomasza Gąssowskiego, wieloletniego współpracownika Andrzeja Jakimowskiego i autora muzyki do takich filmów jak Zmruż oczy, Imagine i Sztuczki.
Wieczór zwieńczy pokaz dokumentu Zofii Kowalewskiej Więzi, który od czasu swojej premiery podbił świat i znalazł się na oscarowej shortliście. Tę poruszającą historię starszego małżeństwa z bolesną przeszłością nagrodzono Srebrnym Smokiem na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

Wszystkie filmy będą prezentowane z angielskimi napisami.

 

Gośćmi pokazu będą m.in. twórcy filmu Nazywam się Julita - reżyser Filip Dzierżawski oraz aktorka Marta Ścisłowicz, a także autorka Więzi Zofia Kowalewska wraz z bohaterami filmu Barbarą i Zdzisławem Torhan. Spotkanie po seansie poprowadzi Jerzy Armata.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

Uwaga!

Ze względu na duże zainteresowanie, pokaz odbędzie się na dwóch salach: Czerwonej i Niebieskiej. Na spotkanie z twórcami zapraszamy do Sali Czerwonej.

 

O FILMACH:

NAJLEPSZE POLSKIE 30' vol. 2 - czas trwania: 112'

BARAŻ | PLAY-OFF
reż. Tomasz Gąssowski, Polska 2016, 30'

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego (OFFskary) 2018: 4 nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego - najlepszy reżyser (Tomasz Gąssowski), najlepszy aktor (Jacek Borusiński), najlepszy aktor (Oliwier Kozłowski), najlepszy scenariusz (Tomasz Gąssowski)
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" 2017: wyróżnienie aktorskie w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych (Oliwier Kozłowski)
MFF Open Place, Łotwa 2017: najlepszy reżyser (Tomasz Gąssowski), najlepszy aktor (Jacek Borusiński)
Warszawski Festiwal Filmowy 2016: najlepszy krótkometrażowy film aktorski

Mieszkający pod Warszawą 38-letni Zyga próbuje wyjaśniać Witkowi, na czym polegają rządzące światem zasady. Sam nie zawsze się do nich stosuje, co nie uchodzi uwadze bystrego synka.

 

JA I MÓJ TATA | ME AND MY FATHER
reż. Aleksander Pietrzak, Polska 2017, 30'

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Nagrody Grand OFF 2017: najlepszy film polski
Krakowski Festiwal Filmowy 2017: Konkurs Polski, Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Heartland Film Festival 2017: Nagroda Publiczności

Ojciec Dawida – Edward, był kapitanem żeglugi wielkiej i w rodzinnym domu pojawiał się na kilka dni w roku. Teraz Dawid ma swoją rodzinę i postanawia zaopiekować się chorym na Alzheimera ojcem. Kiedy wreszcie pojawia się okazja by wspólnie odbudować relacje, zaczyna im w tym przeszkadzać szybko postępująca choroba Edwarda. Z każdym dniem pamięta on coraz mniej z tak cennych dla syna wspomnień, które pomagają mu wypełnić lukę z dzieciństwa. Jak wiele Dawid będzie w stanie poświęcić ze swojego poukładanego życia, by spędzić z ojcem ostatnie chwile?

 

NAZYWAM SIĘ JULITA | MY NAME IS JULITA
reż. Filip Dzierżawski, Polska 2017, 28’

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego (OFFskary) 2018: 2 nominacje do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego - najlepsza aktorka (Aleksandra Konieczna), najlepsze zdjęcia (Adam Palenta)
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Krakowski Festiwal Filmowy 2017: Konkurs Polski, Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Nazywam się Julita, mam trzydzieści lat, jedenaście lat temu została zamordowana moja najbliższa rodzina. Tytułowa bohaterka filmu, Julita (Marta Ścisłowicz) podejmuje próbę wejścia do programu mediatorów więziennych. To dla niej sposób, aby opowiedzieć swoją historię na oddziale zakładu penitencjarnego dla kobiet, chociaż wie, że tam właśnie umieszczona jest jej matka (Aleksandra Konieczna), która nie chce utrzymywać z Julitą kontaktu.

 

WIĘZI | CLOSE TIES
reż. Zofia Kowalewska, Polska 2016, 18'

Oscary 2017: shortlista do nagrody dla najlepszego dokumentalnego filmu krótkometrażowego
Short Waves 2017: Wyróżnienie i Nagroda Publiczności w Konkursie Polskim
Krakowski Festiwal Filmowy 2016: Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego (Zofia Kowalewska)
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2016: Jantar za krótkometrażowy film dokumentalny (Zofia Kowalewska) oraz za zdjęcia do filmu krótkometrażowego (Weronika Bilska)
DOK Leipzig 2016: Złoty Gołąb

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) 2016: Specjalna Nagroda Jury dla dokumentu studenckiego
Czterdzieści pięć lat małżeństwa to imponująca rocznica. Barbara i Zdzisław mogliby być z siebie dumni, gdyby nie fakt, że mąż na osiem lat opuścił żonę dla kochanki. Teraz wspólnie spędzają starość choć, jak twierdzi Barbara, gdyby nie chore nogi Zdzisław dalej „wierzgałby po Krakowie”. Mimo dawnej urazy, codziennych problemów z rachunkami, zajętą łazienką i przestawianiem mebli, łączy ich trudna do zdefiniowania więź.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum