kpb

Conrad Festival 2017 - program filmowy

CONRAD FESTIVAL
- program filmowy

23-29 października 2017
Kino Pod Baranami

 

 

W ostatnim tygodniu października w Krakowie ponownie zagości Conrad Festival. Tradycyjnie już, specjalne pasmo filmowe przygotowuje zaprzyjaźnione z Festiwalem Kino Pod Baranami, które zaprezentuje siedem seansów powiązanych z programem największego literackiego wydarzenia jesieni. Nie będą to zwyczajne pokazy – w klimat każdego z nich publiczność wprowadzi wybrany festiwalowy gość.

 

Inspiracją dla dziewiątej edycji Conrad Festival - odbywającej się pod hasłem NIEPOKÓJ - jest tom opowiadań Josepha Conrada pt. Tales of Unrest. Tegoroczna odsłona festiwalu poświęcona jest rozważaniom na temat lęków targających zachodnim społeczeństwem, ich źródeł i możliwych sposobów radzenia sobie z nimi we współczesnym świecie. Widzowie Kina Pod Baranami wezmą udział w pokazach filmowych, pozwalających jeszcze mocniej przeżyć spotkanie z literaturą.

 

Przed pokazem nagrodzonego w Berlinie filmu Pokot w reżyserii Agnieszki Holland, z krakowskimi widzami spotka się wybitna polska pisarka Olga Tokarczuk, autorka nominowanej do Literackiej Nagrody NIKE powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych (Wyd. Literackie 2009), która stanowiła inspirację filmu. Olga Tokarczuk jest również współautorką scenariusza. Pokot to trzymająca w napięciu opowieść o mieszkającej w Sudetach zagorzałej przeciwniczce polowań, która rozpoczyna własne śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci znanych myśliwych i kłusowników z okolicy. Na ekranie Agnieszka Mandat, Jakub Gierszał, Borys Szyc i Andrzej Grabowski. Agnieszka Holland otrzymała Złote Lwy za najlepszą reżyserię podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni, a Pokot został polskim kandydatem do Oscara 2018 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

 

Z widzami spotka się również amerykańska pisarka, eseistka i poetka Siri Hustvedt. Autorka wygłosi prelekcję do filmu francuskiego reżysera Claude’a Millera Pokój wróżek, który powstał na kanwie jej prozatorskiego debiutu, powieści Na oślep. Film opowiada o losach młodej kobiety, która z powodu poważnych problemów zdrowotnych trafia do szpitala i konfrontuje zbudowaną przez siebie tożsamość z poznanymi tam postaciami. To swoisty portret niezwykle wrażliwej psychiki kobiecej, zmagającej się z poczuciem alienacji i zatracania własnej tożsamości. Pokój wróżek zakwalifikował się do konkursu głównego festiwalu w Berlinie w 2000 roku, gdzie otrzymał prestiżową nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.

 

Kino Pod Baranami zaprasza fanów twórczości Dana Browna na pokaz ekranizacji bestsellerowej powieści jego autorstwa, filmu Kod da Vinci w reżyserii Rona Howarda. Tom Hanks wystąpił w roli światowej sławy historyka i znawcy symboli, który zostaje wplątany w morderstwo kustosza w muzeum Luwru. Z pomocą agentki policji granej przez Audrey Tautou próbuje rozwikłać zagadkę, szukając wskazówek w obrazach włoskiego mistrza, Leonarda da Vinci. Bohaterom depcze po piętach zawzięty inspektor paryskiej policji, w którego wcielił się Jean Reno. Tego samego dnia, dwie godziny wcześniej, pisarz spotka się z czytelnikami. Czy znajdzie chwilę, aby pojawić się w kinie? Wszystko może się zdarzyć.

Dzięki wydawnictwu Wielka Litera, uczestnicy pokazu filmu Kod da Vinci będą mieli szansę zdobyć książkę autorstwa Toma Hanksa - zbiór 17 opowiadań pt. Kolekcja nietypowych zdarzeń (polska premiera: 25 listopada 2017).

W programie filmowym festiwalu dwa przedpremierowe pokazy wybitnych filmów dokumentalnych. Beksińscy. Album wideofoniczny to fascynująca opowieść o relacji jednego z najciekawszych polskich malarzy XX wieku i jego syna, precyzyjnie zrekonstruowana na podstawie niepublikowanych wcześniej archiwalnych materiałów, których autorem w większości jest sam Zdzisław Beksiński. Scenariusz powstał na podstawie nominowanej do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego biografii Beksińscy. Portret podwójny (wyd. Znak) autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej, która również gości w tym roku na festiwalu. Przed seansem, o filmie opowie reżyser Marcin Borchardt. Dzięki uprzejmości Studio Munka, pokazowi towarzyszyć będzie projekcja krótkometrażowego filmu Katarzyny Łęckiej Pars pro toto z Jerzym Radziwiłowiczem w roli głównej.

Na ekranie pojawi się również obsypany nagrodami dokument Raoula Pecka Nie jestem twoim murzynem, nominowany w tym roku do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. To stworzona z pomocą niedokończonej książki afroamerykańskiego pisarza i eseisty Jamesa Baldwina oraz bogatego archiwalnego materiału filmowego, historia trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na zawsze zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA. W roli narratora opowieści wystąpił Samuel L. Jackson. Wprowadzenie do filmu wygłosi haitański artysta wizualny Jean-Ulrick Désert, który w swojej pracy zajmuje się etnicznością. Jego prace można zobaczyć na wystawie Nowy region świata prezentowanej w Galerii Bunkier Sztuki i łączącej się programowo z Festiwalem Conrada.

 

Z tematem etnicznej tożsamości zmagają się również chasyd i katolik polskiego pochodzenia w filmie Ezer Kenegdo. To osobista opowieść o historycznym i kulturowym bagażu, o tym jak może on ciążyć na relacjach międzyludzkich. Ezer Kenegdo to również spojrzenie na złożoność męskiej przyjaźni, szczególnie tej międzykulturowej i na to jaki udział w relacji może mieć sztuka i zniszczenie. W rolach głównych wystąpili twórcy filmu, Daniel Kremer i Deniz Demirer, a ich wspólnego bohatera, artystę Harry'ego Kierka zagrał Rob Nilsson, uważany za ikonę niezależnej sztuki filmowej. Po seansie zaplanowano spotkanie z twórcami filmu.

 

Z okazji przyznania literackiej Nagrody Nobla pisarzowi Kazuo Ishiguro, Kino Pod Baranami zaprezentuje też nominowaną do ośmiu Oscarów ekranizację jego powieści Okruchy dnia w reżyserii Jamesa Ivory'ego. W rolach głównych wystąpili Anthony Hopkins oraz Emma Thompson, którym towarzyszą m.in. Hugh Grant i Christopher Reeve

 

Dodatkowo, w ramach festiwalu odbędzie się specjalne spotkanie Baranków Dzieciom - cyklu pokazów filmowych dla najmłodszych. W programie pokaz odrestaurowanych cyfrowo odcinków serii Proszę słonia na podstawie kultowej książki dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna, a po projekcji - warsztaty książkowe dla maluchów.

 

BILETY:

18 zł (normalny) | 14 zł (ulgowy)

Baranki Dzieciom: 11 zł

 

PROGRAM:

poniedziałek, 23 października
21.30
POKAZ PRZEDPREMIEROWY
BEKSIŃSCY. ALBUM WIDEOFONICZNY
| BEKSINSKIS. A SOUND AND PICTURE ALBUM
reż. Marcin Borchardt, Polska 2017, 80’
Wprowadzenie: Marcin Borchardt

 

+ projekcja filmu:

PARS PRO TOTO | PARS PRO TOTO
reż. Katarzyna Łęcka, Polska 2016, 30'

Po śmierci żony i jedynego syna, starzejący się artysta malarz, odcina się od świata i ludzi. Choroba zmusza go do przyjęcia pomocy od młodej rehabilitantki. Jerzy Radziwiłowicz i Anna Grycewicz w historii opartej na prawdziwych wydarzeniach z życia Zdzisława Beksińskiego.

Partner pokazu: Studio Munka

 

wtorek, 24 października
21.30
POKOT
| SPOOR
reż. Agnieszka Holland, Polska 2016, 128’
Wprowadzenie: Olga Tokarczuk

 

środa, 25 października
21.30
POKÓJ WRÓŻEK
| LA CHAMBRE DES MAGICIENNES
reż. Claude Miller, Francja 2000, 80’
Wprowadzenie: Siri Hustvedt

 

czwartek, 26 października
21.30
KOD DA VINCI
| THE DA VINCI CODE
reż. Ron Howard, USA/Malta/Francja/Wielka Brytania 2006, 149’

 

piątek, 27 października
21.30
POKAZ PRZEDPREMIEROWY
NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM | I AM NOT YOUR NEGRO
reż. Raoul Peck, USA/Francja/Belgia/Szwajcaria 2016, 89’
Wprowadzenie: Jean-Ulrick Désert (w języku angielskim)

 

sobota, 28 października
14.00
EZER KENEGDO
| EZER KENEGDO
reż. Deniz Demirer, Daniel Kremer, USA 2017, 101’
(wersja oryginalna, bez polskich napisów)
+ spotkanie z twórcami

 

21.30 OKRUCHY DNIA | THE REMAINS OF THE DAY
reż. James Ivory, USA/Wielka Brytania 1993, 134' 

 

niedziela, 29 października
11.00
LITERACKIE BARANKI DZIECIOM
PROSZĘ SŁONIA
– zestaw bajek, ok. 40’
reż. Witold Giersz, Piotr Paweł Lutczyn, Ryszard Słapczyński, Polska 1968
+ warsztaty książkowe

 

SPOT FESTIWALU:

 

Pełny program festiwalu można znaleźć na www.conradfestival.pl

Bookmark and Share

archiwum