kpb

IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro: pokazy towarzyszące

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro organizowany jest już po raz czwarty i odbywa się w okresie maj-wrzesień 2007 roku (inauguracja: 30 maja, w 106 rocznicę urodzin Mieczysława Fogga). Program Festiwalu obejmuje konkurs wokalny i imprezy towarzyszące (koncerty, wystawy, pokazy multimedialne).

Finał Festiwalu odbędzie się w Krakowie, w dniach 27-30 września.

Z tej okazji zapraszamy do Kina Pod Baranami na pokazy dwóch klasycznych polskich filmów przedwojennychDOROŻKARZA NR 13 i KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ.

Przed seansem KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ prelekcja Pani Ewy Hevelke z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Pokazy odbędą się w piątek, 28 i w sobotę, 29 września. 

Bilety: tylko 10 zł!


piątek, 28 września, godz. 16.00

DOROŻKARZ NR 13
reż. Marian Czauski, Polska 1937, 62'

Udany debiut reżyserski Mariana Czauskiego oscylujący w stronę parodii i satyry obyczajowo-społecznej.
Pierwsza duża rola popularnego aktora komediowego Stanisława Sielańskiego, który stworzył bardzo dobrą postać żywcem wziętą z felietonów Wiecha, autora dialogów do filmu.

Bezrobotny Felek w nietypowych okolicznościach dostaje pracę dorożkarza. Wygrywa też sporą sumę pieniędzy. Zostaje 'człowiekiem z towarzystwa' i angażuje swojego przyjaciela jako kamerdynera. Z powodzeniem zaczyna się również starać o rękę hrabianki Tarskiej, która jednak kocha nauczyciela muzyki, Jerzego... Felek, choć mógłby się ożenić z Krystyną, nie chce przeszkodzić jej szczęściu z Jerzym. Ponadto dostrzega, z jaką niechęcią przyszła teściowa patrzy na jego rodzinę i jakie znaczenie mają dla niej pieniądze...


sobota, 29 września, godz. 12.00

KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ 
reż. Mieczysław Krawicz, Janusz Warnecki, Polska 1933, 80'  



Prelekcję do pokazu wygłosi Ewa Hevelke z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (w sezonie 2006/2007 organizatorka cyklu spotkań filmowych poświęconych kinematografii polskiej lat 30. w Muzeum Powstania Warszawskiego i tegoroczna laureatka Złotego Liścia Retro).

Pierwszy polski film, którego dźwięk zarejestrowano bezpośrednio na taśmie filmowej. Komedia muzyczna obfitująca w melodyjne, dobrze wtopione w akcję piosenki, pełna zabawnych gagów rodem z operetki. Atutem jest udział znakomitych aktorów komediowych - Adolfa Dymszy i Miry Zimińskiej.

Alojzy Kędziorek, biedny muzyk mieszkający na poddaszu, kocha córkę właścicieli kamienicy, Renię. Ale rodzice przeznaczyli jej na męża bogatego rzeźnika, Balerona. Przyjaciel muzyka, Hipek, stara się mu pomóc i ratuje go z niejednej opresji. Sprzedaje nawet jego piosenkę dyrektorowi teatru. Piosenka robi furorę, a Hipka biorą za jej kompozytora...

Bookmark and Share

archiwum