kpb

Baranki Dzieciom: wiosna 2016

BARANKI DZIECIOM
WIOSNA 2016

6 marca - 24 kwietnia 2016




Zapraszamy najmłodszych widzów na wiosenną edycję poranków filmowych dla dzieci! W marcowe i kwietniowe przedpołudnia mali kinomani wybiorą się w odwiedziny do świata bohaterów najpiękniejszych polskich filmów animowanych dla dzieci, a po seansach wezmą udział w twórczych warsztatach. Spotkania odbywają się w każdą niedzielę o godz. 11.00.

Przybliżymy maluchom klasyczne polskie filmy animowane. Najmłodsi poznają bogactwo życia Kolorowej łąki, powitają wiosnę w towarzystwie Reksia, Bolka i Lolka oraz małego Skrzata, a także poznają zwyczaje wielkanocne Kota Filemona, Bonifacego i mieszkańców Kukurykowa. Ponadto dzielni widzowie wyruszą wraz z nieustraszonym Pampalinim w dalekie strony polować na dzikie zwierzęta, a z okazji 16. Tygodnia Kina Hiszpańskiego oraz 11. Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera przeniosą się do słonecznej Hiszpanii i gorącej Afryki.

Po seansach filmowych dzieci będą miały możliwość poznania swoich talentów i umiejętności oraz rozwijania wyobraźni podczas zajęć artystycznych. Warsztaty odwołują się do tematyki obejrzanych wcześniej bajek, a prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. W wiosennej edycji cyklu maluchy wezmą udział m.in. w zajęciach artystycznych ze Sztukolotnią, warsztatach bębniarskich i nauce flamenco.

Ponadto, wizyta w Kinie Pod Baranami stwarza niepowtarzalną okazję do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów.

Dodatkowo każdy mały widz może otrzymać pamiątkowy dyplom ze swojej pierwszej wizyty w kinie, który z dumą zawiesi na ścianie swojego pokoju.

Na uczestników poranków filmowych dla rodzin czekają również upominki ufundowane przez partnerów, a także zniżki w kawiarni przyjaznej dzieciom - Mamy Cafe (ul. Karmelicka 52).

Zachęcamy do polubienia profilu Baranków Dzieciom na Facebooku!

BILETY: 10 zł



PROGRAM:

niedziela, 6 marca, godz. 11.00
KOLOROWA ŁĄKA
– zestaw bajek, 40’
reż. Edward Wątor, Polska 1989-1990
+ warsztaty bębniarskie

Bohaterami serialu animowanego Kolorowa łąka są: krągła Biedronka, opasły Żuk i umuzykalniony Pasikonik. Życie w zielonym gąszczu stwarza okazję do niespodziewanych spotkań z innymi jego mieszkańcami, często fascynującymi żyjątkami. Niekiedy trzeba stawić czoła przeciwnościom losu - silnemu wiatrowi, który porywa Pasikonikowi skrzypce czy nieoczekiwanym opadom śniegu na wiosnę - jednak bohaterowie wychodzą z wszystkich przygód obronną ręką.

Odcinki: BIEDRONKA I TULIPAN | SKRZYPCE PASIKONIKA | PAŹ KRÓLOWEJ | SPADAJĄCE GWIAZDKI

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK, Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.


niedziela, 13 marca, godz. 11.00
REKSIO I PTAKI – zestaw bajek
, 40’
reż. Romuald Kłys, Ryszard Lepióra, Polska 1987-1990
+ warsztaty artystyczne ze Sztukolotnią

Pupil kilku pokoleń dzieci, jeden z najbardziej znanych i lubianych ekranowych piesków. Ten mały, łaciaty, ciekawy świata mieszkaniec wiejskiego podwórka zyskał sympatię dzieci i dorosłych, bawiąc ich do łez. W prezentowanych odcinkach Reksio próbuje zrozumieć dziwaczne zwyczaje swoich ptasich, często bardzo kłótliwych sąsiadów.

Odcinki: REKSIO I BOCIAN | REKSIO I GĄSIOR | REKSIO I DZIĘCIOŁ | REKSIO I PAW

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi zagadnieniami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię oraz poznają świat sztuki i techniki. Zajęcia poprowadzi współzałożycielka Sztukolotni, animatorka kultury związana z Cricoteką, Justyna Sławik.


niedziela, 20 marca, godz. 11.00
WIELKANOCNE BARANKI

Zestaw bajek wielkanocnych, 50’
+ warsztaty artystyczne ze Sztukolotnią



PRZYGODY KOTA FILEMONA: KOCIA WIELKANOC

reż. Janusz Martyn, Polska 1997, 25'
Wśród licznych pytań, które mały kociak Filemon zadaje swojemu starszemu koledze Bonifacemu, powtarza się jedno: kiedy przyjdzie wiosna?

KUKURYKÓW
reż. Sławomir Zalewski, Polska 1996, 25'
W małym miasteczku Kukurykowie kury oraz ich przyjaciele przygotowują się do nadchodzących świąt wielkanocnych. Pracy nie brakuje. Co gorsza, bohaterów spotykają niespodziewane kłopoty, ktoś bowiem kradnie im jaja.

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi zagadnieniami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię oraz poznają świat sztuki i techniki. Zajęcia poprowadzi animatorka kultury, współpracująca z Cricoteką i MOCAKiem, Joanna Zbela.


niedziela, 3 kwietnia, godz. 11.00
BARANKI WITAJĄ WIOSNĘ

Zestaw bajek, 40’
+ warsztaty florystyczne



REKSIOWA WIOSNA
reż. Józef Ćwiertnia, Polska 1980
Nadchodzi wiosna i słońce grzeje coraz mocniej, czas więc pozbyć się zimowej sierści. Nie wystarczy jednak zadbać o samego siebie, trzeba jeszcze doprowadzić do ładu podwórko, zasiać trawę, posadzić kwiaty oraz pomóc ptakom naprawić ich budkę lęgową. Teraz można w pełni cieszyć się wiosną!

REKSIO SADOWNIK
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1976
Reksio buduje domek dla ptaków powracających wiosną do kraju. Mieszkańcy budki okazują się niezwykle pożyteczni - dbają o to, by szkodniki nie zniszczyły rozkwitających drzew owocowych. Na drzewach pojawiają się wkrótce soczyste czereśnie.

BOLEK I LOLEK: MALI OGRODNICY
reż. Ryszard Lepióra, Polska 1976
Bolek i Lolek zabierają się za wiosenne porządki: sadzą rośliny, walczą ze szkodnikami, budują domek dla ptaków. Ich praca zostaje nagrodzona - w ogrodzie rozkwitają piękne, kolorowe kwiaty i dojrzewają owoce.

SKRZAT: WĘDRÓWKI SKRZATA
reż. Edward Wątor, Polska 1985
Mały Skrzat wybiera się na swoją pierwszą samodzielną wycieczkę, podczas której znajduje pisklę, które wypadło z gniazda. Otacza je opieką i troską oraz szuka jego matki. Broni też malca przed drapieżnym jastrzębiem. Po zmroku Skrzat znajduje schronienie dla siebie i pisklaka w bezpiecznej dziupli.

Warsztaty florystyczne poprowadzi Anna Karlińska - absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.


niedziela, 10 kwietnia, godz. 11.00
BARANKI W HISZPANII

(16. Tydzień Kina Hiszpańskiego - wydarzenie towarzyszące)
Zestaw bajek, 30’
+ warsztaty flamenco z Krakowską Szkołą Flamenco Almoraima



POMYSŁOWY DOBROMIR: POMIDORY
reż. Roman Huszczo, Polska 1974, 10’
Dobromir to uzdolniony chłopiec o nieograniczonej wyobraźni, który mieszka z dziadkiem i przyjacielem szpakiem. Jego hobby to majsterkowanie. W kolejnych odcinkach serialu w prosty sposób zostają wyjaśnione zasady działania urządzeń używanych w gospodarstwie domowym.

BOLEK I LOLEK: CORRIDA
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1963, 10’
Po obejrzeniu w telewizji walki byków Bolek i Lolek urządzają na podwórku corridę. Byka zastępuje dzielna koza.

BOLEK I LOLEK: W HISZPANII
reż. Stanisław Dülz, Polska 1985, 11’
Bolek i Lolek odwiedzają Hiszpanię. Chłopcy uczestniczą w przygotowaniach do corridy, po czym z powodzeniem biorą w niej udział.

Warsztaty flamenco poprowadzą tancerze z Krakowskiej Szkoły Flamenco Almoraima, którzy nauczą dzieci podstawowych rytmów i kroków flamenco. Podczas zajęć maluchy poznają również elementy historii i tradycji Hiszpanii.


niedziela, 17 kwietnia, godz. 11.00
PAMPALINI. ŁOWCA ZWIERZĄT – zestaw bajek
, 40’
+ zabawy balonami z Famigą



PAMPALINI I HIPOPOTAM
reż. Bronisław Zeman, Polska 1975
Pampalini próbuje złowić hipopotama i podrzuca zwierzęciu gumę do żucia, żeby skleić mu pysk i dzięki temu unieszkodliwić olbrzyma. Kiedy ta metoda zawodzi, Pampalini kopie specjalny dół, do którego wpada on sam, a nie hipopotam.

PAMPALINI I LEW
reż. Bronisław Zeman, Polska 1977
Aby złapać lwa, Pampalini podkłada na przynętę kozę i mocuje klatkę, w której ma zamiar zamknąć drapieżnika. Polowanie rozpoczyna się sukcesem, jednak za sprawą małpy role się odwracają i Pampalini wpada w szpony króla zwierząt.

PAMPALINI I ŻYRAFA
reż. Jan Hoder, Polska 1979
Pampalini usiłuje złapać żyrafę przy pomocy lin i drabiny. W polowaniu jak zwykle przeszkadza mu małpka.

PAMPALINI I SŁOŃ
reż. Jan Hoder, Polska 1978
Pampalini planuje złapać białego indyjskiego słonia. Spotyka stado tych zwierząt i zaprzyjaźnia się z jednym ze słoni.

Zabawy z balonami poprowadzą animatorzy z Famigi - nietuzinkowego centrum rodzinnego, oferującego rozmaite zajęcia dla dzieci oraz rodziców, specjalizującego się w organizacji urodzin dla maluchów i imprez plenerowych dla całej rodziny. Podczas zajęć uczestnicy będą wykonywać zwierzęta z balonów. Ponadto organizatorzy zaprezentują swoją ofertę urodzinową. W co może zamienić się zwykły, długi balon? Za pomocą nieograniczonej wyobraźni i odrobiny magii... we wszystko, co sobie wymarzycie - a przynajmniej w większość mieszkańców ZOO lub dzikiej dżungli.


niedziela, 24 kwietnia, godz. 11.00
BARANKI W AFRYCE
(11. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera - wydarzenie towarzyszące)
TYDZIEŃ PRZYGÓD W AFRYCE, 40’
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Adam Łowicki, Polska 1984-86, 40’
+ warsztaty bębniarskie

Bohaterami filmów są afrykańskie zwierzęta, które każdego dnia tygodnia wykonują ważne zadania i przeżywają ciekawe przygody.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK, Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.



KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM




Kino Pod Baranami dziewięciokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!

W minionym roku Kino otrzymało też tytuł Miejsca Najbardziej Przyjaznego Maluchom wśród krakowskich kin z racji jubileuszowej, dziesiątej edycji akcji.

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie!



PARTNERZY CYKLU

                           

    


CYKL POLECAJĄ:

CzasDzieci.pl           

Qlturka.pl    Mali Turyści   MiastoDzieci.pl       

Bookmark and Share

archiwum