kpb

Letnia szkoła życia

tytuł oryginalny: L'atelier

reżyseria: Laurent Cantet
aktorzy: Marina Foïs, Matthieu Lucci, Florian Beaujean, Mamadou Doumbia, Mélissa Guilbert, Warda Rammach, Julien Souve, Issam Talbi

czas trwania: 113 min.
produkcja: Francja 2017
premiera: 2018-09-07
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles

Cezary 2018: nominacja do nagrody dla najlepszej aktorki (Marina Foïs)
Nagrody Lumiere 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego reżysera (Laurent Cantet) i najbardziej obiecującego aktora (Matthieu Lucci)
MFF RiverRun 2018: najlepszy scenariusz (Laurent Cantet, Robin Campillo)
MFF w Cannes 2017: sekcja Un Certain Regard

La Ciotat, miejscowość na południu Francji. Olivia, ceniona autorka powieści, poznaje Antoine'a na prowadzonych przez nią warsztatach pisarskich, w ramach których kilkoro nastolatków ma napisać kryminał. Proces twórczy polega na odkrywaniu industrialnej historii miasta, Antoine’a nie interesują jednak nostalgiczne wycieczki w przeszłość. Dużo bardziej frapuje go współczesność, przez co wchodzi w konflikt z pozostałymi uczestnikami i Olivią. Jego agresywne zachowanie jednocześnie budzi w pisarce niepokój i rozpala jej wyobraźnię.

 

Mało jest reżyserów, którzy potrafią nakręcić zwykłą rozmowę tak, aby budziła tyle emocji, ile rasowy film akcji. Laureat Złotej Palmy za Klasę Laurent Cantet jest takim twórcą. W swoim nowym filmie pokazuje, jak słowa z minuty na minuty stają się źródłem fascynacji, kłótni, a nawet agresji.

Pomysł na Letnią szkołę życia narodził się w głowie Canteta dwadzieścia lat temu, scenariusz pomógł mu rozwinąć Robin Campillo, twórca nagrodzonych w Cannes 120 uderzeń serca. Ich współpraca zaowocowała powstaniem egzystencjalnego thrillera z mocnym wątkiem społecznym, w którym napięcie znajduje ujście w przemocy. Letnia szkoła życia to zarazem alegoryczna opowieść o końcu Europy, jaką znamy.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share