kpb

Ignacy Loyola

tytuł oryginalny: Ignacio de Loyola

reżyseria: Paolo Dy, Cathy Azanza
aktorzy: Andreas Muñoz, Javier Godino, Julio Perillán

czas trwania: 118 min.
produkcja: Filipiny/Hiszpania 2016
język: angielski
napisy: polskie
in English

Brutalny żołnierz, kobieciarz… święty? Ignacy Loyola to pełna dramatycznych zwrotów historia św. Ignacego, który przebył długą drogę nim ostatecznie stał się jedną z najważniejszych postaci w historii Kościoła.
 
Akcja filmu Ignacy Loyola rozpoczyna się w czasie oblężenia Pampeluny przez Francuzów w 1521 r., kiedy to tytułowy bohater zostaje poważnie ranny. Odniesiona rana i długa rekonwalescencja zmieniają jego spojrzenie na życie. Wpada w depresję, odczuwa wewnętrzną pustkę, chce coś zmienić. Myśli o porzuceniu dotychczasowego życia, które kręciło się wokół przyjemności, bogactw i władzy.

Ignacy Loyola to sugestywny zapis walki świętego z jego wewnętrznymi demonami. Bohater mierzy się nie tylko z dotychczasowymi przyzwyczajeniami, ale także z depresją, myślami samobójczymi oraz wstrętem do samego siebie. Scenariusz filmu powstał na podstawie autobiograficznej Opowieści Pielgrzyma i jest anglojęzycznym debiutem filipińskiego reżysera Paolo Dy, doświadczonego twórcy reklam, telewizyjnych klipów oraz filmów krótkometrażowych. W tytułowej roli św. Ignacego wystąpił hiszpański aktor Andrés Muñoza, który na wielkim ekranie zadebiutował już w wieku 11 lat w głośnym filmie Kręgosłup diabła w reżyserii Guillermo del Toro.

 

REŻYSER O FILMIE:

Są widzowie, którzy już znają historię św. Ignacego, ludzie, którzy poznali ją dzięki Jezuitom, ludzie, którzy są oddani świętemu i już czytali o jego życiu, jego pracy i oczywiście jezuici. My jednak chcieliśmy zrobić ten film tak, żeby nawet ktoś, kto nic nie wie o św. Ignacym, docenił go, znalazł coś cennego, czegoś się nauczył, a co najmniej docenił walkę, jaką podjął Ignacy. Ludzie pytają nas, czy ten film jest o świętym, a my nazywamy go filmem o grzeszniku, który został świętym. To obraz o problemach, o radzeniu sobie z przeszłością.

 

ZWIASTUN FILMU:

Bookmark and Share