kpb

Safari

tytuł oryginalny: Safari

reżyseria: Ulrich Seidl

czas trwania: 92 min.
produkcja: Austria 2016
premiera: 2017-09-08
język: niemiecki
napisy: polskie
in German with Polish subtitles

Austriackie Nagrody Filmowe 2017: nominacja do nagrody dla najlepszego dokumentu

 

Ulrich Seidl (Raj: miłość) wraca do Afryki, tym razem portretując austriackich myśliwych, zażywających uroków mordowania zwierząt w rezerwacie.


Wszystko jest jak najbardziej legalne – każde zwierzę jest odpowiednio wycenione, miejscowa ludność zarabia pieniądze na obsłudze gości (myśliwy w tydzień wydaje tyle, ile normalny turysta w dwa miesiące), tworzą się miejsca pracy i infrastruktura – cały biznes jest prowadzony przez Austriaka, który przeniósł się na Czarny Ląd. Jak każda społeczność, tworzą oni swoje magiczne rytuały, które podtrzymują ich wspólnotę.

Seidl portretuje ich w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Jego bohaterowie starają się wytłumaczyć, co ich pociąga w polowaniu. Reżyser zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

 

| Ulrich Seidls follow wealthy tourists going on safari to kill often endangered species. Some determinedly searching for trophies, others to enjoy. Even if every prey comes at a price, they always find a way to legitimize their own actions.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share