kpb

Tanna

tytuł oryginalny: Tanna

reżyseria: Martin Butler, Bentley Dean
aktorzy: Mungau Dain, Marie Wawa, Marceline Rofit

czas trwania: 104 min.
produkcja: Australia, Vanuatu 2015
premiera: 2017-09-01
język: Nauvhal
napisy: polskie
in Nauvhal with Polish subtitles

MFF w Wenecji 2017: najlepsze zdjęcia, nagroda Międzynarodowego Tygodnia Krytyki
Oscary 2017: nominacja w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny
MFF Camerimage 2017: Nominacja do Złotej Żaby

Nominowana do Oscara opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, nakręcona z udziałem rdzennej ludności Yakel.

Tanna to wyspa położona na Południowym Pacyfiku, zamieszkana przez  ostatnie  tradycyjne plemiona żyjące według tzw. Kastom, lokalnego prawa przodków. Młoda Wawa zakochuje się we wnuku wodza, Dainie. Niebawem jednak starszyzna decyduje, aby zamążpójściem dziewczyny przypieczętować rozejm ze zwaśnionym plemieniem Imedinów. Mimo, iż małżeństwa z miłości nie leżą w tutejszej tradycji, młodzi zostają kochankami, za co Dain zostaje wygnany z wioski. Wawa ucieka śladem ukochanego, a znieważeni Imeduni żądają zemsty, grożąc wojną.

Połączenie dziewiczej przyrody wyspy, bogatej kultury plemiennej z opowieścią o miłości, która nie uznaje żadnych zakazów, sprawia, że Tanna przenosi widzów w niezwykły świat i dostarcza niesamowitych doznań emocjonalnych i estetycznych. Filmowi towarzyszy nastrojowa muzyka Lisy Gerrard.

 

REŻYSERZY O FILMIE:

Plemię  z  wyspy Tanna nadal poluje za pomocą łuku i strzał a ich ubrania i domy są zrobione z materiałów zebranych w otaczającej ich dżungli. Żyją zgodnie z cyklem natury. Rozpoczynają dzień od wschodu słońca a kończą go uroczystością kava – jest to picie napoju z korzenia pieprzu o zachodzie słońca. Ci ludzie są dumni ze swojej kultury i chcą się podzielić nią z resztą świata.
Przez siedem miesięcy żyliśmy razem, wymieniając się jedzeniem, opowieściami, ceremoniami, śmiechem, problemami i przygodami. Dzieci Bentley'a bawiły się z ich dziećmi, uczyły się ich języka i stylu życia. Pewnego dnia mężczyźni z plemienia zaśpiewali głęboko poruszającą pieśń o dwojgu kochanków, którzy sprzeciwili się zwyczajowi aranżowania małżeństw. Historia tych dwojga zakochanych w sobie ludzi zmieniła na zawsze panujące na wyspie zasady.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share