kpb

Pożegnanie z Europą

tytuł oryginalny: Vor der Morgenröte - Stefan Zweig in Amerika

reżyseria: Maria Schrader
aktorzy: Josef Hader, Aenne Schwarz, Barbara Sukowa, Tómas Lemarquis, Lenn Kudrjawizki, Charly Hübner, Valerie Pachner, Nathalie Lucia Hahnen

czas trwania: 106 min.
produkcja: Austria/Niemcy/Francja 2016
premiera: 2017-05-05
język: niemiecki, angielski, portugalski, francuski, hiszpański
napisy: polskie
in German, English, Portuguese, French and Spanish with Polish subtitles

Jupiter Awards 2017: nominacja do nagrody dla najlepszego aktora niemieckiego (Josef Hader)
Niemieckie Nagrody Filmowe 2016: 2 nominacje – najlepsza reżyseria (Maria Schrader), najlepsza aktorka drugoplanowa (Barbara Sukowa)
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno 2016: oficjalna selekcja

 

Oparta na faktach historia, obrazująca schyłkowe lata życia wybitnego austriackiego poety i prozaika żydowskiego pochodzenia, Stefana Zweiga, którego twórczość stanowiła inspirację filmu Grand Budapest Hotel Wesa Andersona. Austriacki kandydat do Oscara 2017.

Autor słynnych nowel Amok i List od nieznajomej, wydanych w Polsce w zbiorze 24 godziny z życia kobiety i inne opowiadania, w latach 20. i 30. XX wieku cieszył się popularnością niemal w całej Europie. Mimo to, jako pacyfista i przeciwnik faszyzmu, w obliczu wojny zdecydował się wyemigrować ze Starego Kontynentu w roku 1934. Po kilku latach spędzonych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Argentynie, od roku 1941 pisarz przebywa w Brazylii, którą  zauroczył się do tego stopnia, że planuje poświęcić jej swoją nową książkę. W tym celu, wspólnie z drugą żoną, Lotte, odkrywa różne regiony kraju, w tym te najbardziej odległe...

 

PRASA O FILMIE:

Subtelny film, który zarazem ma wielką siłę emocjonalną.
Boyd van Hoeij, The Hollywood Reporter

Austriacki aktor Josef Hader oddaje melancholijną naturę Zweiga perfekcyjnie.
Lara Marlowe, The Irish Times

Refleksja nad społeczeństwem, w którym charyzmatyczny lider rośnie w siłę w oparciu o idee białej supremacji i podzielonej ludności. Brzmi znajomo?
Shane Slater, Awards Circuit

Jeden z najlepszych filmów roku.
Brenda Benthien, Kino Critics

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share