kpb

Gwiazdy (Stars)

tytuł oryginalny: Gwiazdy

reżyseria: Jan Kidawa-Błoński
aktorzy: Mateusz Kościukiewicz, Sebastian Fabijański, Karolina Szymczak, Magdalena Cielecka, Paweł Deląg, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Grażyna Torbicka

czas trwania: 107 min.
produkcja: Polska 2016
premiera: 2017-05-12
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles

fot. Robert Jaworski

Posiadający polsko-niemieckie korzenie Jan (Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku. Od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem oddany kumpel, Ginter (Sebastian Fabijański). Z czasem rywalizacja przyjaciół przenosi się z podwórka na stadiony śląskich klubów - Polonii Bytom i Górnika Zabrze. A to nie koniec ich zmagań. Prawdziwe emocje zaczynają się, gdy w życiu gwiazd sportu pojawi się piękna Marlena (Karolina Szymczak). Walczący o jej względy Jan i Ginter szybko odkrywają, że w grze o miłość nie obowiązują żadne zasady. Chłopak staje przed trudnym wyborem, który dodatkowo komplikuje poważna kontuzja przyjaciela.

 

Jan Kidawa-Błoński, twórca obsypanych nagrodami filmów Skazany na bluesa i Różyczka, przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami opowieść o pasji, miłości i rywalizacji. Gwiazdy to urzekająca klimatem, zabawna, ale i nostalgiczna, podróż do świata młodzieńczych marzeń, wyznaczających cel i kierunek życia bohaterów. Całość okraszona fantastycznym śląskim temperamentem i przywołująca wielkie chwile polskiego futbolu. Kanwą historii są losy znakomitego śląskiego piłkarza Jana Banasia – gwiazdy Polonii Bytom, Górnika Zabrze i Polskiej Reprezentacji ery Kazimierza Górskiego.

 

|A story of passion, rivalry, love, and friendship. Jan Banas, acclaimed Silesian football player of the 1960s and 1970s, struggles to makes his dreams come true on and off the field. Stars is the story of a great love between young people torn by passion and ambition.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share