kpb

Płomień

tytuł oryginalny: A Blast

reżyseria: Syllas Tzoumerkas
aktorzy: Angeliki Papoulia, Vassilis Doganis, Maria Filini, Themis Bazaka, Yorgos Biniaris

czas trwania: 83 min.
produkcja: Grecja/Niemcy/Holandia/Włochy/Bośnia i Hercegowina 2014
premiera: 2015-09-11

info: Tylko do czwartku!

MFF Locarno 2014: premiera światowa
2014: MFF Sarajewo, FF Ateny, MFF Londyn, FF Hamburg, TOFIFEST Toruń, All About Freedom Gdańsk, MFF São Paulo

Maria wchodzi w dorosłość z najlepszymi intencjami. Jest impulsywna, energiczna i pełna namiętności. Ma szerokie plany na przyszłość. Chce zostać prawniczką, ale poznaje przystojnego marynarza Yannisa, w którym zakochuje się bez pamięci. Namiętny związek przysłania im cały świat, a jego owocem jest trójka dzieci. Maria wychowuje je sama, bo Yannis pracuje na statku. Rodzinne szczęście z czasem okazuje się jednak ułudą. Maria staje się coraz bardziej samotna, a 10 lat później jej życie się rozpada. Kryzys w Grecji obnaża skrywane dotąd rodzinne tajemnice. Maria decyduje się na desperacki krok. Chcąc ocalić siebie, musi odrzucić własną przeszłość i tych, których kocha najbardziej. Pociąga to za sobą splot zdarzeń, którego nic nie jest już w stanie zatrzymać.

Najnowszy film greckiej nowej fali (Kieł, Attenberg), który upatruje źródło skomplikowanych relacji rodzinnych w kryzysie ekonomicznym.

Dramat społeczny Syllasa Tzoumerkasa (Ojczyzna), stałego bywalaca międzynarodowych festiwali filmowych, z żywiołową kreacją Angeliki Papoulia (Alpy, Kieł).

Reżyser o filmie: Starałem się dystansować od bieżącej polityki. Przy robieniu filmu nie interesowała mnie bezpośrednia ilustracja tego, co dzieje się teraz w Grecji. Ciekawsza jest dla mnie społeczna dynamika, jaką wyzwala obecna sytuacja, jak i ta, która do niej doprowadziła. Jeśli doszukiwać się w filmie jakiejś metafory, to raczej wojny pokoleń. To starsze pokolenie rodziny jest odpowiedzialne za dług, jaki spada na barki młodej bohaterki, Marii. To pokolenie rodziców Marii, pokolenie także moich rodziców, przejadło zasoby pokolenia moich dziadków, czyli generacji dojrzewającej po wojnie, i zasoby, które wypracuje dopiero moje pokolenie. (fragment wywiadu udzielonego Krytyce Politycznej)


Obraz rozczarowania Greków obecną sytuacją socjoekonomiczną.
Intensywny i świetnie zagrany dramat.
Onet.pl

Gniewny, anarchistyczny portret pogrążonej w chaosie Grecji, który przynosi jednak nieśmiałą nadzieję na poprawę jej losu. CinemaEnchante.blogspot.com 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share