kpb

Ex Machina

tytuł oryginalny: Ex Machina

reżyseria: Alex Garland
aktorzy: Domhnall Gleeson, Oscar Isaac, Alicia Vikander

czas trwania: 108 min.
produkcja: Wielka Brytania 2015
premiera: 2015-03-27

info: Letnie Tanie Kinobranie

Filmowy debiut scenarzysty 28 dni później i W stronę słońca zaprasza do świata przyszłości, która dzieje się już teraz.

Ex Machina to błyskotliwy thriller science fiction poruszający temat sztucznej inteligencji i stawiający pytania o istotę człowieczeństwa.

Caleb, 24-letni programista największej na świecie firmy komputerowej, wygrywa konkurs i zostaje zaproszony do spędzenia tygodnia w górskiej posiadłości należącej do Nathana, prowadzącego samotniczy tryb życia szefa firmy. Kiedy Caleb przybywa na miejsce okazuje się, że ma wziąć udział w eksperymencie - podczas rozmów z kobietą-robotem Avą ma ocenić, czy android posiada świadomość. Ava czuje, myśli, wzrusza się i boi o własną przyszłość. Czy to wystarczy, by została nazwana człowiekiem?

W rolach głównych Domhnall Gleeson (Czas na miłość, Anna Karenina), Oscar Isaac (Co jest grane, Davis?) oraz Alicia Vikander (Kochanek królowej, Piąta władza) jako Ava.

Autorem ścieżki dźwiękowej jest Geoff Barrow (Portishead).

Reżyser filmu, Alex Garland, jest brytyjskim powieściopisarzem, scenarzystą i producentem filmowym. Ex Machina jest jego debiutem reżyserskim. Jego pierwsza książka The Beach została sfilmowana przez Danny’ego Boyle’a pod tytułem Niebiańska plaża. Film z Leonardo DiCaprio w roli głównej zarobił 150 milionów dolarów. Garland jest autorem scenariusza do 28 dni później, również w reżyserii Boyle’a, oraz do filmów Nie opuszczaj mnie i W stronę słońca.

Scenariusz opiera się na słynnym teście Turinga, który polega na tym, że człowiek, zachowując się naturalnie, rozmawia z robotem; jeżeli nie jest w stanie określić, czy kontaktuje się z maszyną czy z człowiekiem, uznaje się, że maszyna „przeszła test”. „Test Turinga powstał dziesiątki lat temu na początku ery komputerów”, wyjaśnia Alex Garland. „Alan Turing zrozumiał wtedy, że maszyny, na których pracujemy mogą w pewnym momencie stać się maszynami myślącymi. Dostrzegł, że trudno będzie się dowiedzieć czy maszyna naprawdę myśli czy tylko udaje, że myśli”.


Media o filmie:

Debiut marzeń
WP.pl

Dramat science fiction o sztucznej inteligencji najlepszy od lat!
Gazeta.pl

Najlepszy film science fiction od czasów Moon
GQ

Inteligentny, trzymający w napięciu, porażający
Total Film

Czarująco mądry
Telegraph


| A chilling vision of the not-too-distant future of artificial intelligence. In the mountain retreat of a gifted internet billionaire, a young man takes part in a strange experiment: testing an artificial intelligence, housed in the body of a beautiful robot girl. But the experiment twists into a dark psychological battle, where loyalties are torn between man and machine.

 

Prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2022 - Tydzień 3: Kalejdoskop zjawisk.

 

Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2015, tydzień 8: Magia i codzienność, Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 5 oraz Letnie Tanie Kinobranie 2020,
tydzień 6.: O jak Obcy




ZWIASTUN:

Bookmark and Share