kpb

49. Krakowski Festiwal Filmowy - Best of

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

piątek, 3 lipca, godz. 19.45
(czas trwania pokazu: 88’)

GOLESHOVO | GOLESHOVO
reż. Ilian Metev, Bułgaria/Wielka Brytania 2008, 34'

Nagroda FICC (Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych)
Nostalgiczna podróż w czasie do wioski, w której pozostali jedynie starsi ludzie. Wraz z ich odejściem zniknie też Goleshovo, gdyż młodzi już dawno powyjeżdżali do większych miast. Ten dokument to portret ludzi, dla których tytułowa wioska jest całym światem. Prowadzą normalne życie, z tym wyjątkiem, że wszystkie, nawet najcięższe prace fizyczne muszą wykonywać własnoręcznie. Tym większy podziw budzi ich spokój, poczucie humoru, dystans wobec siebie i świadomość wspólnoty, którą tworzą.

SZCZĘŚCIARZE | SZCZĘŚCIARZE
reż. Tomasz Wolski, Polska 2009, 26'

Nagroda Publiczności
Zbiorowy portret petentów Urzędu Stanu Cywilnego. Młode pary rejestrują tu swój związek, rodzice nowonarodzone dzieci, wdowcy zgon małżonka, a jubilaci otrzymują medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Przez mikrosceny obserwujemy różne etapy związku pomiędzy kobietą a mężczyzną.

dodatek specjalny:
AKTORZY
| AKTORZY
reż. Tomasz Wolski, Polska 2009, 28' 

Legendy polskiego filmu, które zostały uchwycone podczas pracy na planie filmowym Jacka Bławuta Jeszcze nie wieczór. Kamera przygląda się m.in. Ninie Andrycz, Romanowi Kłosowskiemu, Beacie Tyszkiewicz, Irenie Kwiatkowskiej w przerwie pomiędzy ujęciami.


sobota, 4 lipca, godz. 19.45
(czas trwania pokazu: 102’)

WYBRANIEC | UNMISTAKEN CHILD
reż. Nati Baratz, Izrael 2008, 102'

Złoty Róg – konkurs główny pełnometrażowych dokumentów
Wyznawcy buddyzmu wierzą, że po śmierci człowiek wraca do życia w kolejnej reinkarnacji mimowolnie. Tylko ci, którzy osiągnęli oświecenie i wracają, aby kontynuować nauczanie, następne wcielenie wybierają sami. Mnich Tenzin Zopa przez 21 lat był uczniem lamy Konchoga. Po śmierci mistrza zostaje mu powierzone zadanie odnalezienia jego nowego wcielenia.


niedziela, 5 lipca, godz. 19.45
(czas trwania pokazu: 102’)

SERGEI UZDROWICIEL
| SERGEI THE HEALER
reż. Petteri Saario i Juha Taskinen, Finlandia 2008, 102'

Srebrny Róg – konkurs główny pełnometrażowych dokumentów
Sergei jest dorastającym chłopcem mieszkającym w małej karelskiej wiosce. Codziennie towarzyszy swojemu ojcu Santeri, który przygotowuje go do życia pośród dziewiczych lasów południowo-zachodniej Rosji. Film pokazuje życie wioski Venehjärvi na przestrzeni lat 2003-2007. W tym czasie Sergei uczy się prowadzić gospodarstwo, polować i konstruować łodzie. Uczestniczy w budowaniu i święceniu kościoła, poznaje lokalne tradycje i obrzędy.


poniedziałek, 6 lipca, godz. 19.45
(czas trwania pokazu: 92’)

PIZZA W AUSCHWITZ | PIZZA IN AUSCHWITZ
reż. Moshe Zimerman, Izrael 2008, 52'

Złoty Smok – konkurs międzynarodowy
Danni Chanoch jako dziecko dokonał rzeczy niemożliwej - ocalał z zagłady pomimo pobytu w pięciu obozach koncentracyjnych. Po latach powraca wraz ze swymi dziećmi na Litwę i do Polski, by pokazać im miejsca, gdzie przeżył najpiękniejsze i najstraszliwsze dni. Niezwykła witalność głównego bohatera, okropne cierpienia i czarny humor czynią ten film wyjątkowym w swoim gatunku. Równie istotna, a dodatkowo kontrowersyjna, jest bezkompromisowość żydowskiego punktu widzenia, która dla polskiego widza będzie szczególnie wymagająca.

DZIESIĘĆ | DIX
reż. Fabrice le Nezet, Francois Roisin i Jules Janaud, Francja 1999, 7'

Srebrny Smok – najlepszy film animowany – konkurs międzynarodowy
Główny bohater - Marc - cierpi na bardzo uciążliwą w codziennym życiu fobię. Porusza się mianowicie jedynie według ustalonego jeszcze w czasach dzieciństwa klucza. Licząc od jednego do dziesięciu, stąpa tylko po wybranych częściach chodnika, niezmiernie uważając, by nie przekroczyć linii, co - jego zdaniem - może skończyć się tragicznie. Mężczyzna decyduje się na rozpoczęcie terapii, która ma na celu pomóc mu w przezwyciężeniu odczuwanego od lat lęku.

MUSZĘ ODEJŚĆ | LEAVING
reż. Richard Penfold i Samuel Hearn, Wielka Brytania 2008, 19'
Srebrny Smok – najlepszy film fabularny – konkurs międzynarodowy
Życie małżeńskie Helen to jedna wielka udręka. Jej mąż Jim przy każdej okazji leczy swoje kompleksy, dotkliwie ją bijąc. Kobieta ma świadomość, że dłużej nie może tego znosić, gdyż do prawdziwej tragedii brakuje naprawdę niewiele. Między jednym a drugim wściekłym atakiem próbuje znaleźć w sobie siłę, by odejść, a tym samym zakończyć chorą relację. Film zdobył kilka festiwalowych laurów, m.in. pierwszą nagrodę w ramach TCM Short Film Award.

POSTE RESTANTE | POSTE RESTANTE
reż. Marcel Łoziński, Polska 2008, 14'

Srebrny Smok – najlepszy film dokumentalny – konkurs międzynarodowy
Listy, których adresaci są nie do odnalezienia, trafiają do Urzędu Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach. W Polsce jest ich co roku około miliona, wśród nich niektóre adresowane do Pana Boga. Film opowiada historię jednego z tych listów.


wtorek, 7 lipca, godz. 19.45
(czas trwania pokazu: 128’)

KRÓLIK PO BERLIŃSKU | RABBIT À LA BERLIN
reż. Bartosz Konopka, Polska 2009, 51'

Złoty Lajkonik – konkurs polski
Między murami króliki czuły się bezpieczne, dopóki nie okazało się, że mur nie służy ich ochronie. Króliki zapragnęły wolności. O budowie i upadku muru berlińskiego z zupełnie innej, niecodziennej perspektywy.

CHEMIA | CHEMIA
reż. Paweł Łoziński, Polska 2009, 58'

Srebrny Lajkonik – najlepszy film dokumentalny – konkurs polski
W klinice onkologicznej chorzy pobierają porcje „chemii”. Oglądamy ich twarze w zbliżeniu. Leżą parami, rozmawiają. Słuchamy ich pasjonujących rozmów. Życie widziane od drugiej strony, ze szpitalnego dystansu, ujawnia swoją wartość, sens, urok. Dlaczego dopiero wtedy?

LASKA | LASKA
reż. Michał Socha, Polska 2008, 5'

Srebrny Lajkonik – najlepszy film animowany – konkurs polski
Humorystyczna, damsko-męska historia „z życia wzięta”. Zdarzenie w krzywym zwierciadle opisujące stan zauroczenia i jego konsekwencje. Spotkanie z mężczyzną, zabawa, tańce, akt miłosny. Oszołomiony urokiem femme fatale mężczyzna wychodzi z pokoju. Za nim zmierza porażka i zguba.

ECHO | ECHO
reż. Magnus von Horn, Polska 2009, 14'

Srebrny Lajkonik – najlepszy film fabularny – konkurs polski
Dwóch nastolatków brutalnie morduje swoją koleżankę. W towarzystwie policyjnego psychologa krok po kroku odtwarzają minione zdarzenia. Stopniowo zaczynają uświadamiać sobie szkodliwość popełnionego czynu oraz jego konsekwencje. Jednakże skalę dokonanej przez siebie zbrodni odkryją dopiero podczas spotkania z rodzicami ofiary.

Filmz prezentowane w ramach: 49. Krakowski Festiwal Filmowy - Best of.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share