kpb

30 minut - debiuty młodych polskich twórców

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:


wtorek, 20 lutego, godz. 20.15

DROGA WEWNĘTRZNA, reż. Dorota Lamparska, 37' 
obsada: Adam Woronowicz, Krzysztof Stroiński, Grażyna Barszczewska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Borys Szyc, Magdalena Cielecka



Trzydziestolatek, odnoszący sukcesy w wyścigu szczurów, budzi się, jak co dzień, w swoim mieszkaniu w wielkim mieście. Ubiera się, pije kawę, szykuje się do pracy. W drzwiach klatki schodowej zatrzymuje się za przyczyną niewidzialnej granicy. Tego dnia wyjście z domu jest trudne jak wyjście z labiryntu.

Dorota Lamparska jest absolwentką Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Film absolutoryjny Są takie świeżuteńkie dziewczynki uznany został za najlepszy film polski na IX Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiudia 2004 i zdobył miedzy innymi Nagrodę Publiczności na 3 Międzynarodowym Przeglądzie Etiud Filmowych Studentów Europejskich Szkół Filmowych CDN.


TRÓJKA DO WZIĘCIA, reż. Bartek Konopka, 39' 
obsada: Klaudia Barcik, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Krzysztof Czeczot



16-letnia Inga dzieli czas między trenowaniem piłki nożnej a chłopakiem, który jej wiernie kibicuje. Jej beztroskie życie przerywa wiadomość o śmiertelnej chorobie matki. Z dnia na dzień Inga zostaje sama z dwójką młodszego rodzeństwa. Musi uciekać przed opieką społeczną, która chce ich umieścić w pogotowiu opiekuńczym. Inga tuła się z dziećmi od chłopaka do ciotki. Chcąc nie chcąc, staje się dla nich matką. Za to poświęcenie spotka ją niezwykła nagroda…


PODRÓŻ, reż. Dariusz Glazer, 30' 
obsada: Gabriela Muskała, Maria Maj, Jacek Braciak, Sławomir Orzechowski, Agata Kulesza



Dwudziestokilkuletnia Iwona mieszka, razem z mężem i dwiema małymi córkami, w dwupokojowym mieszkaniu na jednym z blokowisk stolicy. Iwona pracuje jako kasjerka w supermarkecie spożywczym. Jej mąż, Janusz, jest bezrobotny. Pewnego dnia otrzymuje list od dawnego przyjaciela Wojtka, zawierający propozycję wyjazdu do niego do Londynu i rozpoczęcia nowego życia. W ciągu kilku następnych tygodni Iwona coraz częściej skłania się, by zacząć wszystko od nowa z dala od niesatysfakcjonującej rzeczywistości.

Dariusz Glazer jest absolwentem WRiTv Uniwersytetu Śląskiego. Jest współscenarzystą filmu Zandka wycierać buty (2003) M. Sterło-Orlickiego i M.Gawrysia, scenariusz zdobył w 2004 r. II nagrodę w polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill). Od 2004 uczestnik Pracowni Filmowej działającej przy Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej A. Wajdy. Jego scenariusze Era (2003) i Podróż (2005) zostały zakupione przez Agencję Scenariuszową.


środa, 21 lutego, godz. 20.15

FABRYKA, reż. Maciej Adamek, 39' 
obsada: Michał Marciniak, Zuzanna Grabowska, Paweł Domagała



Bohaterem Fabryki jest 19-letni Adam, który aby móc opłacić przyszłe studia podejmuje dorywczą pracę w fabryce lalek. Spotkanie z pracującą tam dziewczyną zmusza go do innego spojrzenia na rzeczywistość. To opowieść o pierwszych ważnych decyzjach podejmowanych w życiu.

Maciej Adamek, absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi i filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, jest już cenionym twórcą filmów dokumentalnych. Jego filmy takie jak I nie opuszczę cię aż do śmieci, Co dzień bliżej nieba, Konkurs, Powrót, a zwłaszcza Życie przed tobą były pokazywane na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie i zdobyły liczne nagrody, m.in. w Atlancie, Finlandii, Nowym Jorku, San Francisco, Wilnie, Kopenhadze, Sydney, Szanghaju. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. W 2006 r. jego scenariusz fabularny Zdjęcie otrzymał pierwszą nagrodę w polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley Merrill i trzecią w edycji międzynarodowej (Cannes 2006).


KILKA FOTOGRAFII, reż. Marcin Pieczonka, 29' 
obsada: Kamilla Baar, Krzysztof Zawadzki, Maciej Wojdyła, Małgosia Buczkowska



W życie pozornie wzorowego, zamożnego małżeństwa wkracza Adrian, fotograf. Od dawna obserwuje piękną Magdę z okna swojego domu naprzeciwko i robi jej setki zdjęć. Kobieta rozczarowana swoim małżeństwem zaczyna interesować się światem tajemniczego wielbiciela, tak różnym od tego, w jakim żyje. To film o współczesnych młodych ludziach, którzy zajęci konsumpcją rzeczywistości mają problemy z wyrażaniem uczuć i emocji.

Marcin Pieczonka jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego dyplomowy film "Opowiadanie" był jedną z najczęściej prezentowanych etiud filmowych na zagranicznych festiwalach. Otrzymał m.in. nagrodę główną za najlepszy film studencki na 52. MFF w Melbourne.


W KRAINIE JASKRAWYCH ZABAWEK ;-), reż. Mateusz Dymek, 30' 
obsada: Dagmara Krasowska, Aleksandra Kisio, Bogdan Kalus, Craig Winchcombe



Kiedy Maja znajduje w kolorowym czasopiśmie ogłoszenie castingu do lodów jogurtowych widzi to jako szansę swojego życia. W dniu swoich piętnastych urodzin postanawia uciec z daleka od taty, babci i małego miasteczka, aby wreszcie spełnić swoje marzenia w Warszawie…

Mateusz Dymek urodził się w Polsce, wychował się w Szwecji. Jest absolwentem PWSFTViT w Łodzi. Jego film dyplomowy Zwierzę powierzchni był prezentowany na FPFF w Gdyni oraz zdobył nagrody na festiwalach filmów niezależnych w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Jego film dokumentalny Ewelina! był pokazywany m.in. na międzynarodowym festiwalu w Leipzig. Wyreżyserował spektakl Pokojówki (na podstawie tekstu Jeana Geneta) w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Zdobywca Kreatura Advertising Award i stypendium Nipkowa.


czwartek, 22 lutego, godz. 20.15

BEZ ILUZJI, reż. Krzysztof Krzysztof, 31' 
obsada: Ania Iberszer, Grzegorz Kowalczyk, Kamil Grenda, Kazimierz Czapla



Aki oraz Bruno to dwoje dorosłych, zakochanych w sobie renegatów. Udaje im się stworzyć swoje małe niebo na ziemi poza społecznymi normami. Miron - młody chłopak - bezrozumnie niszczy ten świat, poprzez swoją chłopięcą naiwność i dziecięcy egocentryzm. Film mówi o niedorosłości, przestrzeni pomiędzy światem dorosłych i pacholęctwem.

Krzysztof Krzysztof jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako stypendysta Universitaet der Kunst spędził sześć miesięcy w Berlinie. Od 2005 związany z marszandem Janem Krugierem i galerią Jan Krugier&Ditesheim CIA w Genewie i Nowym Jorku. Oprócz aktywnej działalności w dziedzinie sztuk plastycznych, od roku 1998 zrealizował dwadzieścia pięć filmów krótkometrażowych oraz animacji. W roku 2003 jego film Lucas Cranach (2003) jako jedyny film nie niemiecki został zaprezentowany na festiwalu w Wittenberdze. W 2005 film M (2003) uzyskał nominację do Grand Prix w kategorii "kreacja video" w Clermont-Ferrand". Tam też rok później otrzymał nominację w tej samej kategorii za Samurais (2005). Jego film Korniki (2004) w 2005 został dwukrotnie pokazany w Kinie Polska w związku z emisją filmów z festiwalu Reanimacja 2005. Brał udział w wielu wystawach i festiwalach filmowych w Polsce oraz poza jej granicami.


MĘCZEŃSTWO MARIANA, reż. Adrian Panek, 38' 
obsada: Mateusz Grydlik, Tadeusz Szymkow, Michał Grudziński, Monika Dawidziuk



To historia młodego, bezrobotnego katechety, który wyjeżdża z dużego miasta na prowincję, żeby podjąć pracę w szkole. Ta ucieczka ma odmienić jego nieudane życie. Niestety, na miejscu zostaje oskarżony o molestowanie dzieci, a próbując się bronić staje przed wyborem, którego się nie spodziewał. Rzeczywistość staje się groteskowa i złośliwa. Z opresji może go uratować tylko jedna rzecz...

Adrian Panek, rocznik 1975, jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki we Wrocławiu i reżyserii WriTV Katowice. Laureat nagrody Kodaka w 2003 roku. Autor filmów dokumentalnych, scenariuszy, teledysków.


AUTOR WYCHODZI, reż. Dominika Montean, 40' 
obsada: Kamilla Baar, Olgierd Łukaszewicz, Marcin Bosak, Jan Nowicki, Tadeusz Bradecki, Bodo Kox



Młoda kobieta, Anna, przygotowuje się do zrobienia swojego własnego filmu. Po pewnym czasie odkrywa, że jest jedynie bohaterką w filmie i nic tak naprawdę nie zależy od niej. Buntując się przeciwko Autorowi, pisze swój własny film, stwarzając postaci od nowa - ale JEJ postaci też nie chcą być bohaterami w cudzym filmie. Z historią bohaterki splata się historia krytyka, który całe życie "ścigał" pisarzy, aby w końcu przekonać się o bezsensowności swych wysiłków.

Dominika Montean, absolwentka reżyserii na Uniwersytecie Śląskim, ukończyła również anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (studia magisterskie i doktoranckie). Jej film absolutoryjny Powiedz coś z 2004 roku otrzymał nagrodę za reżyserię i zdjęcia na festiwalu w Krakowie oraz za kreację aktorską na festiwalu Jutro Filmu w Warszawie, pokazywany był na wielu innych festiwalach. Zrealizowała również dokumentalny Marsz Samotnych Kobiet. Rocznik 1973, etiudy Cienie i Nieupoważnionym wstęp wzbroniony oraz dokumenty Ewa, lat 24 i Na całe gardło.

Bookmark and Share